مقایسه مالزی و ترکیه

مقایسه مالزی و ترکیه

 

بسیاری از افراد علاقمند هستند تا مقایسه ایی بین کشور ترکیه و مالزی داشته باشند و ما در این بخش در وبلاگ سایت رسانکس ، بطور مختصر نگاهی به این دو کشور خواهیم داشت :

 

آب و هوا :

ترکیه : تنوع اب و هوا در فصول مختلف دارد . شما در ترکیه می توانید دمای متفاوت هوا را در فصول مختلف تجربه کنید . تقریبا چهار فصل در ترکیه وجود دارد و هوای ترکیه به ویژه شهری مانند استانبول بسیار مطبوع و خوش آب و هواست .

در زمستان برف را می توانید تجربه کنید و در تابستان هم گرمای هوا را . در مجموع هوای ترکیه بسیار بهتر از هوای مالزی می باشد .

 

مالزی : اگر تجربه اواخر بهار و فصل تابستان شمال کشور همچون گیلان و مازندران را داشته باشید ، می توانید احساس کنید که هوای مالزی چگونه است . ما در سایت رسانکس اطلاعات مستندی را در اختیار شما قرار می دهیم .

هوای مالزی تقریبا در کل سال یکنواخت است . گرم و مرطوب . اما شدت گرما به تابستان مناطق جنوبی ایران مثل آبادان ، اهواز ، جزایری مثل کیش نمی رسد و آنقدر گرما شدید نمی شود . تقریبا هوای مالزی در دمای بین ۲۳ تا ۲۸ درجه سانتی گراد در نوسان است .

گاه بسیار مطبوع و حس بهاری را به شما هدیه می کند و گاه گرمای شرجی که با کم ترین قدم زدن در شهر آرزوی شما یک استحمام با آب خنک می شود .

مالزی یک جنگل بزرگ و فوق العاده سرسبز است که همواره تابش شدید آفتاب و بارش باران را در طول هفته مشاهده می کنید .

باران می بارد . هوا خنک می شود . بعد تابش شدید آفتاب هوا را دم کرده و شرجی می کند و مجددا بارش دوباره باران هوایی دلنشین و مطبوع را به شما می بخشد . و معمولا این چرخه در طول سال ادامه دارد .

 

تنوع فرهنگی :

ترکیه : تقریبا بافت یکنواختی دارد . زبان ترکی با یک تعصب خفته در لایه های اجتماع مشاهده می شود . توریست در ترکیه زیاد است اما شما احساس یک جامعه چند فرهنگی و چند ملیتی را نمی کنید . تقریبا کمتر کسی را پیدا می کنید که به زبان انگلیسی مسلط باشد . حتی تحصیلکردگان هم زبان انگلیسی را خیلی خوب مسلط نیستند مگر افراد نادر .

از نظر فرهنگی ، ترکها به ایرانی ها شباهت بیشتری دارند تا مالزیایی ها . تعصب مذهبی در ترکیه کمتر از مالزی است .و مردم ترکیه تلاش می کنند تا گرایش فرهنگ اروپایی را بیشتر از خودشان نمایان کنند اما کسانی که با فرهنگ اروپا آشنایی دارند متوجه می شوند که این تلاش بیشتر به یک تقلید سطحی شباهت دارد و عمقی در آن نیست .

مثلا دست دادن زن و مرد در ترکیه خیلی عمومیت دارد اما در مالزی رعایت جدی تری در این موضوع مشاهده می شود .

 

مالزی : مالزی از معدود کشورهای جهان است که تنوع فرهنگی بینظیری دارد . محله به محله شرایط تغییر می کند . شما در مالزی میتوانید طی یک روز احساس حضور در کشورهای مختلف را تجربه کنید . ساعتی بروید در محله چینی ها و انگار به چین سفر کرده ایید . معماری ، رنگ و رخسار محل ، آدمها ، رستورانها همه چینی است . در عین حال با گذر از چند خیابان وارد محله هندی ها می شوید . انگار نه انگار که شما مالزی هستید . ظاهرا وارد هندوستان شده ایید . مجددا همه چیز در این محله هندی است . از معماری تا رستورا ن و حتی آدمهایی که به چشم می آیند . و این تنوع فرهنگی و نژادی در سایر ملل هم مشاهده می شود . برخی مناطق اروپایی نشین ، منطقه ایی دیگر عرب نشین و همینگونه نسبت به سایر فرهنگها و قومیتها .

تعصب مذهبی در مالزی بیشتر از ترکیه به چشم می خورد . و حتی شعائر ادیان مختلف را بسیار محسوس مشاهده می کنید .

مالایی ها نژادگرایی زیادی دارند . امتیازات یک مالایی با یک چینی و هندی که آنها هم مالزیایی محسوب می شوند متفاوت هست .

حساسیت بسیار زیادی نسبت به شیعه وجود دارد . تا زمانی که کسی نسبت به تبلیغ شیعه اقدامی نکند مشکلی نخواهد داشت اما کوچکترین فعالیت مذهبی توسط شیعیان با واکنش سریع ، تند و محسوس مواجه می گردد. در حالی که این مساله در ترکیه نیست و همه ساله مراسم هایی مثل محرم بطور چشمگیر توسط شیعیان ترکیه برگزار می شود در حالی که معدود شیعیان مالزیایی حتی شیعه بودن خودشان را علنی نمی کنند و گاه حتی مخفی می کنند .

 

با توجه به اینکه در مالزی شما احساس جامعه ایی بین المللی از همه ملتهای دنیا اعم از شرق و غرب  را مشاهده می کنید اما فرهنگ اصیل شرقی  اصالت بیشتری نسبت به ترکیه دارد . حجب و حیا در مالزی پر رنگ تر از ترکیه به چشم می خورد .

مردم مالزی بسیار آرام و خونسرد هستند . شما کمتر شاهد نزاع در منظر عمومی هستید اما در ترکیه این میزان آرامش در رفتار کمتر احساس می شود . این مشاهدات ما از این دوجامعه است که در سایت رسانکی تقدیم شما می شود .

زیرساختهای مدرن در مالزی قوی تر از ترکیه به چشم می خورد . دانشگاه های مالزی رتبه های بهتری نسبت به ترکیه دارند .

شما اگر در ترکیه زبان ترکی بلد نباشید واقعا به مشکل خواهید خورد اما در مالزی با اینکه مالایی ها به زبان خودشان و چینی و هندی ها هم به زبان خود گویش می کنند اما تقریبا تمام سطوح اجتماعی حتی کارگرها  با انگلیسی آشنایی دارند و اگر شما کمی با انگلیسی مانوس باشید به راحتی می توانید در جامعه مالزی زندگی کنید و گلیم خودتان را از اب بیرون بکشید .

زیر ساختهای مالزی عموما انگلیسی است در حالی که زیرساختهای ترکیه بیشتر آمریکایی است .

مردم ترکیه بیشتر از مالزیایی ها مغرور هستند . اما سخاوت ترکها بیش از مالزیایی هاست . ولی نقطه مشترک هردوی آنها این است که به خارجی به چشم یک جیب پر پول نگاه می کنند که به آن زود طمع می کنند .

شرایط قوانین مهاجرتی و اقامتی در مالزی دشوار تر از ترکیه است و کمتر کسی می تواند موفق به اخذ اقامت دایمی در مالزی شود اما امر غیر ممکنی هم نیست در صورتی که در ترکیه این اتفاق سهل تر به وقوع می پیوندد .

 

در پستهای بعدی این مقایسه ادامه خواهد داشت …

متن دیدگاه‌ها

  • زینب
    ۲۹ آبان ۱۳۹۹ در ۸:۰۵ ب٫ظ

    خیلی خوب بود ممنون از توضیحاتتون

chat
یک نظر ارسال کنید