یادداشتی از هند

همانطور که می دانید من سه سال در کشور هندوستان مشغول به تحصیل بودم که می توانم به عنوان یکی از طلایی ترین دوران زندگی ام از آن یاد کنم. در این دوره تجربیات ارزشمندی کسب کردم که شاید سالها زندگی در ایران نمی توانست این تجربیات را برای من به همراه داشته باشد.

ولی در اینجا می خواهم به یک توهم بپردازم که بیشتر ایرانیان در هند بدان گرفتار هستند. “توهم پیشرفت”. زندگی در آنجا برای بسیاری از ما راحت تر است، مخارج کمتر، مردم صلح جو، دوری از جنجال های درون ایران و… به همین خاطر ایرانیان تا جایی که بتوانند در هند می مانند به تصور اینکه زندگیشان بهتر و بهتر خواهد شد.

زندگی در بنگلور

از آنجایی که مردم درگیری های زیادی ندارند گذر زمان در هند احساس نمی شود به ویژه در شهر همیشه سرسبز بنگلور که تمام طول سال بهار است و گذر فصل ها محسوس نیست. زمانی به خود میآییم که سه سال گذشته است و دیگر با تمامی اجزای این شهر آمیخته شده ایم. با مردمی که جز شادی چیزی نمی دانند و تنها زندگیشان تشکیل شده از کریکت و سینما!!!؛ حتی برای کسانی که بیش از ده سال است در هند زندگی می کنند اوضاع همینگونه است و گمان می کنند که مدت زیادی نیست که به هند آمده اند. بدینگونه ما به بودن در هند عادت می کنیم.

ولی کارکردن در این کشور ممنوع است و اگر هم کسی مشغول به کار بشود دزدکی و به دور از چشم دولتیان باید باشد. این کارها شامل فروشندگی در فروشگاهها و یا گرفتن پذیرش برای دانشجویان، رستوران گردانی و واسطه گری در اجاره مسکن و خرید و فروش لوازم خانگی دست دوم است که همگی کارهای موقتی و بدون امنیت شغلی محسوب می شوند. افراد هیچگاه با خود نمی اندیشند که به ایران باز خواهند گشت و زمانی که باز گردند سنشان بالاتر رفته و از تجربه کاریشان در هند نمی توانند هیچ استفاده ای در ایران بکنند.

همه در رویای رفتن به کشورهای اروپایی و آمریکایی هستند. ولی چگونه؟؟!! خودشان هم نمی دانند. روزها و سالها از پس هم می آیند و می روند و آنها تنها به خرج کردن پول و آباد کردن هندوستان مشغولند. سالها و روزهایی که اگر به صورت هدفمند، همینجا صرف شود بی گمان به زندگی رویاییشان خواهد انجامید. حتی به رفتن به اروپا و آمریکا! بنابرین توصیه می کنم قبل از هرچیز اهداف خود را ارزیابی کنید (البته اگر هدفی دارید!!!) و این سوال را از خود بپرسید: آیا بهترین گزینه برای من برای رسیدن به اهدافم هند است؟ در این باره با افراد با تجربه مشورت کنید . با کسانی که سالها صرف زندگی در هند کرده اند و آنهایی که زندگی در کشورهای مختلف را تجربه کرده اند.

در پایان پیشنهاد می کنم زندگی در هند را تجربه کنید!!! ولی دل درین شبه قاره عشوه گر هند مبندید!!!

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید