مشاغل مورد نیاز در سوئد

سوئد تقریبا در تمام زمینه های شغلی، شاهد کمبود نیروی کار است و این کمبود روز به روز افزایش می یابد. مسلما این وضعیت به معنای باز شدن درب های بازار کار به سوی شهروندان این کشور است. اما از طرفی کمبود کارکنان خدمات درمانی و بهداشتی (vårdpersonal) و آموزگاران (lärare) از سایر مشاغل بیشتر به چشم میخورد، به حدی که کشور سوئد در تاریخ خود تا به امروز، چنین فقدانی را احساس نکرده است.
اگر به لیست مشاغل آکادمیک مورد نیاز (با مدرک دانشگاهی) نگاهی بیاندازیم، شغل پرستاری و سپس آموزگاری در بالای این لیست جای دارند. مشاغل دیگری در همین زمینه مانند کمک بهیار (Vårdbiträde) و پرستار بچه (barnskötare) نیز از شانس خوبی برای جذب نیروی کار برخوردار هستند.
طبق این گزارش، مددکار اجتماعی (socialsekretare) نیز شانس بسیار زیادی برای پیدا کردن کار دارند، یکی از دلایل این امر افزایش تعداد پناهجویان در سال اخیر است.

البته این کمبود مختص مشاغل ذکر شده در بالا نیست. مهندسین (ingenjör)، کارگران ساختمانی (byggnadsarbetare) و متخصصین آی تی (IT-specialister) جزء مشاغلی هستند که در لیست کمبود نیروی کار حضور دارند.
در همین حال رقبای کاری بسیار زیادی در انتظار آن دسته از افرادی است که تمایل دارند در رشته های فرهنگی، طراحی و رسانه‌ایی کار کنند.

نکته بسیار مهم در گزارش اداره کار، دارا بودن مدرک دبیرستانی است.

پیدا کردن کار در مشاغلی که نیاز به داشتن مدرک دبیرستانی ندارند، بسیار دشوار است چراکه رقابت در اینگونه شغل ها بالا است. رشته های تاسیسات و ساختمان (bygg och anläggning)، مراقبت و نگهداری (omvårdnan)، صنایع (industri)، ماشین و حمل و نقل (fordon och transport) آینده روشنی خواهند داشت.
طبق این گزارش؛ در سال های اخیر، سوئد شاهد پیشرفت در اشتغال زایی میان متقاضیان کار با پیشینه خارجی بوده است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید