فرهنگ سوئدی ها

فرهنگ سوئدی ها از دید ما ایرانی ها
۱- سکوت کامل
یکی از اولین چیزهایی که بعد از آمدنم به اُپسالا درباره سوئدی ها متوجه شدم، کم حرف بودن آنها بود. برای من که از شهر بزرگی مثل تهران به سوئد مهاجرت کرده بودم، این مسئله مثل شک بود. هیچ کس در اتوبوس با کسی صحبت نمی کرد. اگر درب را برای کسی نگه داری، شاید حتی کلمه ممنونم را نشنوی. اگر در سوپر مارکت، سد راه کسی بشوی، آن شخص بدون گفتن حتی یک کلمه فقط پشت سرت می ایستد تا از جلوی او کنار بروی. اگر بخواهی در اتوبوس با کسی وارد گفتگو بشوی، جوری نگاهت میکنند که انگار دیوانه هستی!
دوستی با سوئدی ها مثل بطری سس گوجه فرنگی می ماند: با تمام تلاش و زوری که میزنی، شاید یک قطره هم از بطری بیرون نیاد، اما اگر به اندازه کافی صبر کنی، کلی سس به راحتی بیرون میاد. پس باید صبور باشیم

۲- اگر صف نبود، فکر نکنید که کسی پشت سر شما نیست
وقتی وارد بانک، اداره، داروخانه و یا هر جای دیگری میشوید، اول با دقت زیاد دنبال دستگاه نوبت دهی کوچکی باشید که به شما kölapp بدهد. مطمئن باشید شما پشت سر، حداقل ۱۰ نفر هستید. اگر مستقیما جلوی میز اطلاعات بروید و سوال خود را بدون داشتن kölapp بپرسید، با احترام کامل، ضایع میشوید!

۳- تا نپرسی کسی جواب نمیده
به این مکالمه در یکی از کتابخانه های سوئد بین یک ایرانی و سوئدی خوب دقت کنید:

ایرانی: اینجا میشه اسکن گرفت؟
مسئول کتابخانه (سوئدی) : بله
ایرانی: چقدر میشه قیمتش؟
سوئدی: ۵ کرون
دقیقا بعد از اینکه کار اسکن گرفتن تموم میشه و پول پرداخت میشه ایرانی سوال می کنه: جایی هست که بشه مجانی اسکن گرفت؟
سوئدی: بله کتابخانه
ایرانی: ولی من الان ۵ کرون دادم
سوئدی: شما نگفتی که میخواهی خودت کاغذ را بذاری توی اسکنر، اگر خودت اسکن کنی مجانی هست و اگر ما انجام بدیم ۵ کرون میشه
نتیجه گیری: تا جایی که میتوانید سوال کنید، تا به همه جواب هایتان برسید! فردی که پاسخ گوی شماست، توضیح اضافه تر به شما نمیدهد.

۴- اینجا سوئد هست، امریکا نیست
تصور خیلی از ایرانی ها این است که در خارج، همه با کفش وارد خانه میشوند. این تصور در کشور سوئد، کاملاً اشتباه است. کفش هایتان را قبل از اینکه جلوتر از پادری بروید، حتماً در بیاورید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید