سیاست سرمایه‌گذاری

ولت مالزی از سرمایه‌گذاری در بخش صنعت استقبال می‌کند، سیاست دولت با اهداف افزایش مشارکت بخش خصوصی در فعالیت‌های تولیدی – صنعتی، از طریق تشویق طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی و تحت رهنمودهای زیر انجام می‌گیرد:

طرح‌هائی که حداقل ۸۰ درصد تولیدات خود را به خارج صادر کنند هیچ‌گونه محدودیت سرمایه‌گذاری ندارند.
سطح مشارکت در سرمایه‌گذاری برای دیگر طرح‌های صادرات به شرح زیر است:
۱. برای طرح‌هائی که ۵۱ الی ۷۹ درصد محصولات خود را به خارج صادر می‌کنند بسته به عواملی همچون فن‌آوری و اندازه سرمایه‌گذاری، مکان و غیره، مالکیت سرمایه‌گذاری خارجی تا ۷۹ درصد مجاز است.

برای طرح‌هائی که ۲۰ الی ۵۰ درصد محصولات خود را به خارج صادر می‌کنند بسته به عوامل مشابهی که در بالا ذکر شد، مالکیت سرمایه‌گذاری خارجی از ۳۰ تا ۵۱ درصد مجاز است.
برای طرح‌هائی که کمتر از ۲۰ درصد محصولات خود را صادر می‌کنند مالکیت سرمایه‌گذاری خارجی حداکثر تا سقف ۳۰ درصد مجاز است (مرکز توسعه صنعت مالزی. مالزی، سیاست‌ها، انگیزه‌ها و تسهیلات سرمایه‌گذاری در بخش صنعت. براساس مصوبه وزارت بازرگانی داخلی و امور مصرف‌کنندگان مالزی، سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند تا سقف ۵۱ درصد سهام شرکت‌های بازرگانی این کشور را خریداری نمایند. چنان‌چه یک شرکت یا سرمایه‌گذار خارجی بخواهد مالزی را به عنوان مرکز تولیدی خود انتخاب کند (که صدور مجدد کالا را نیز شامل می‌شود) مجاز است ۱۰۰ درصد سهام شرکت را در مالکیت خود داشته باشد.
در سال‌های گذشته، براساس مقررات جلب سرمایه‌های خارجی، شرکت‌های خارجی نمی‌توانستند بیش از ۳۰ درصد در بخش بازرگانی این کشور سهم داشته باشند. علی‌رغم تسهیلات جدید هنوز شرکت‌های خارجی نمی‌توانند در همه بخش‌های مرتبط با خدمات در کشور مالزی سرمایه‌گذاری کنند.

واگذاری اجاره به شرط تملیک برای بیش از ۳۰ درصد سهام شرکت‌های مالزیائی به سرمایه‌گذاران خارجی، به حجم سرمایه‌ای که شریک خارجی در نظر دارد در مالزی به کار اندازد، بستگی دارد.

بنابراین می‌توان این طور استنباط کرد که سرمایه‌گذاری خارجی در مالزی در صورتی از امتیازات جدید بهره‌مند می‌شود که سرمایه‌گذاران در زمینه صدور یا تولیدات خود به خارج یا صادرات مجدد فعالیت‌ کنند. البته سرمایه‌گذاری در بخش تولید از امتیازات و معافیت‌های گسترده‌تری نسبت به سرمایه‌گذاری در زمینه صادرات مجدد برخوردار است.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید