بانک اطلاعات و قوانین مالزی

امور مهاجرتی ، ویزا و اقامت

سفارت مالزی در تهران به روز ترین و دقیق ترین اطلاعات صحیح مربوط به انواع ویزا ها و نحوه اقامت در مالزی را بصورت تلفنی و حضوری در اختیارتان قرار می دهد

اجازه ورود: Entry Permit

(EP) یک مجوز که برای افراد خارجی که جزء شهروندان مالایی محسوب نمی شوند، جهت اقامت در مالزی صادر می شود. این مجوز فقط برای اقامت صادر می شود و افراد متقاضی نمی توانند از این ویزا برای هر نوع استخدام و یا اهداف دیگر استفاده کنند.

۱. ویزا ورودی یکنفره: SINGLE ENTRY VISA

این ویزا برای اتباع خارجی که جهت بازدید از مالزی وارد این کشور می شوند، صادر می شود و معمولاً اعتبار این ویزا دو هفته پس از صدور می باشد.

۲- ویزا بازدید(توریستی – گردشگری): Visit Pass (Social or Tourist)

این ویزا برای کسانی صادر می شود که فقط برای هدف گردشگری وارد مالزی می شوند. کسانی که از طریق این ویزا اجازه ورود به مالزی را دریافت می کنند حق استخدام یا کارهای تخصصی و یا بازرگانی را ندارند.

۳- ویزا ترانزیت (عبوری): Transit Visa

ویزای ترانزیت تنها مختص به افرادی است که به قصد وارد شدن به کشوری دیگر تنها قصد عبور از مالزی را دارند که این افراد اجازه ترک کردن فرودگاه را نداشته و سفرشان را به مقصد بعدی از فرودگاه مالزی ادامه می دهند .

۴- ویزا کار و تجارت: Visit Pass (Business)

این ویزا تنها تحت شرایط زیر صادر می شود:

صاحبان و نمایندگان شرکتها که جهت اهداف خاص مربوط به شرکت: جلسات ، سمینارها ، بازرسی (بازدید) از شرکت و.. وارد مالزی می شوند.

سرمایه داران و یا بازرگانان که به خاطر موقعیتهای کاری و یا سرمایه گذاری وارد مالزی می شوند.

نمایندگان شرکتهای خارجی که جهت معرفی کالاهایشان جهت تولید در کشور مالزی وارد مالزی می شوند.

مالکین خارجی که به منظور معامله، فروش و یا اجاره دارائیهایشان وارد مالزی می شوند.

گزارشگران خارجی از نمایندگی های رسانه های گروهی که جهت پوشش سمینارها و یا حوادث دیگر در مالزی و یا شرکت در مسابقات ورزشی وارد مالزی می شوند.

توجه: از این ویزا به منظور استخدام و یا نظارت به نصب ماشین آلات جدید و یا ساخت کارخانه نمی توان استفاده کرد.

۵- ویزای ورودی چندگانه: MULTIPLE ENTRY VISA

این ویزا برای اتباع خارجی که برای کار و یا کارهای مربوط به دولت وارد مالزی می شوند صادر می شود. اعتبار این ویزا سه ماه تا ۱۲ ماه از تاریخ صدور آن می باشد. شهروندان هندی و یا مردم جمهوری چین که به منظور اهداف اجتماعی وارد مالزی می شوند، واجد شرایط گرفتن ویزای ورودی چندگانه هستند. اعتبار ویزا ورودی چندگانه به مدت یکسال است.

شرایط گرفتن ویزای ورودی چندگانه:

متقاضیان می بایست ثابت کنند که در آمد کافی برای ماندن در مالزی را دارند. تورهای گروهی که بلیط رفت و برگشت دارند واجد شرایط برای گرفتن این ویزا نیستند.

۶- ویزای کار موقتی Temporary Employment Pass(work visa)

این ویزا برای افرادی که برای انجام شغلی موقت وارد مالزی می شوند صادر می شود.

کارگران خارجی نیمه ماهر و غیر متخصص

کارگران و کارمندان معمولی

۷- ویزای کار: Employment Pass

این ویزا برای خارجیانی صادر می شوند که به مدت دو سال با یکی از شرکتهای مالزی قرارداد بسته اند .

۸- ویزای اشتغال (ویزا حرفه ای) Employment Pass(Professional Visa)

این ویزا برای افراد خارجی متخصص ( ویزای حرفه ای _مدت طولانی) صادر می شود. مانند:

Executive Chairman

Chief Executive Officer

Managing Director

General Manager

Technical Director

Production Manager

Project Manager Or Factory Manager

Management Functions Such As

Marketing Manager

Logistics Manager

Investment Manager

Quality Control Manager

Professional Such As

Chief Engineer

Engineer Manager

Lecturer

Doctor

Architect

مدت اعتبار این ویزا حداقل ۲ سال پس از صدور آن است .

۹- ویزا کار: Business Visa

این ویزا برای افراد خارجی که برای استخدام و بستن قراردادهای نیمه وقت با هر نوع نمایندگی در مالزی وارد این کشور می شوند صادر می شود. مدت اعتبار این ویزا نمی تواند بیشتر از ۱۲ ماه باشد.

۱۰- ویزای همراه : Dependent’s Pass

این ویزا برای همسر و فرزندان هر فرد خارجی که ویزای اشتغال دارد صادر می شود. درخواست برای این ویزا می تواند همزمان با گرفتن ویزای اشتغال و یا بعد از گرفتن ویزای اشتغال صورت گیرد. همچنین برای همسر و فرزندان هر فرد خارجی که با یک ویزای visit pass وارد کشور شده اند.

۶-ویزای دانشجویی: Student’s Pass(VISA)

این ویزا برای هر فرد خارجی که برای ادامه تحصیل در هر موسسه آموزشی مورد تائید مالزی پذیرفته شده است صادر می شود.

۱۱- ویزای همسر: Spouse Programme

این ویزا برای کسانی که در مالزی مشغول به کار هستند و با یک شهروند مالزی ازدواج کرده اند، صادر می شود.

مقررات ویزا:

هر خارجی برای ورود به مالزی باید ویزا داشته باشد. و برای درخواست خود باید به سفارت مالزی در کشور خود مراجعه کرده و برای ورود به مالزی ویزا تهیه کند.

یک ویزا، یک تائیدیه (امضا) بر روی پاسپورت یا مدارک دیگر سفر است که مشخص کننده تقاضا اتباع خارجی برای ورود به مالزی است و نشان دهنده آن است که با تقاضای آنها موافقت شده است. ویزای موافقت شده هیچ تضمینی برای ورود به کشور مالزی نیست و تصمیم نهایی از طریق اداره مهاجرت در لحظه ورود اتخاذ می شود.

هزینه صدور ویزا:

برای درخواست ویزا ورودی انفرادی و چند گانه هزینه یکسان در حدود ۱۰ دلار می باشد. به جز پاسپورت هندوستان که در برخی موارد هزینه پاسپورت ورودی چندگانه در حدود ۲۰ دلار است.( این هزینه ها قابل تغییر است که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با نمایندگی کشور مالزی در تماس باشید ).

مدت اعتبار ویزا:

طول مدت مجاز اقامت، در هنگام صدور ویزا در آن درج می گردد و بستگی به تشخیص صادر کننده، مدت اعتبار بین یک تا دو ماه و یا بیشتر ارائه می گردد.

شرایط لازم برای صدور ویزا:

اعتبار پاسپورت:

کسانی که قصد ورود به مالزی را دارند باید یک پاسپورت و یا مدرک سفر معتبر با حداقل اعتبار شش ماه اعتبار به همراه داشته باشند.

برخی از کشورها برای بازدید کاری و اجتماعی( گردشگری) نیاز به ویزا ندارند.

شهروندان آمریکایی برای دیدن مالزی و انجام کارهای ا جتماعی و شغلی و آموزشی نیاز به گرفتن ویزا ندارند ولی اگر برای کار به مالزی سفر می کنند باید ویزا داشته باشند.

برای اقامت کمتر از یک ماه برای کشورهای آسیایی به جز Mianmar هیچ ویزایی مورد نیاز نیست. اما برای اقامت بیش از یک ماه بجز کشور سنگاپور و Brunei گرفتن ویزا الزامی است.

برای کشور اسرائیل در هر شرایط و مدت زمان برای اقامت، گرفتن ویزا الزامی است و علاوه بر آن باید از وزارت امنیت بین المللی نیز اجازه ورود گرفته شود.

اجازه کار:

کسانی که در مالزی دنبال کار می گردند باید مجوز دریافت کنند . این مجوز معمولا برای کارگران بوسیله کارفرما انجام می شود .

کارگران به همراه خانواده هایشان می توانند بوسیله ویزای اجتماعی(گردشگری) که اداره مهاجرت مالزی هنگام ورود صادر می کند وارد مالزی شوند.

بلیط سفر برگشت معتبر و داشتن پول کافی:

یک خارجی در هنگام ورود به مالزی باید مدرکی مبنی بر داشتن استطاعت مالی برای ماندن در مالزی به همراه یک بلیط برگشت به مقصد دیگر به همراه داشته باشد.

اشخاص ممنوع شده:

هر تبعه خارجی که در بخش ۸ قانون مهاجرت ۱۹۵۹/۶۳ رده بندی شود اجازه ورود به مالزی را ندارد حتی اگر دارای پاسپورت ویا مدارک سفر معتبر و یا بلیط برگشت و پول کافی باشد.

کامل کردن کارت ورود و خروج:

یک تبعه خارجی در هنگام ورود باید کارت ورود و خروج(Imm.26) را کامل کند، که این کارت قابل دسترس در هر نقطه ورود در اداره نمایندگی مالزی و آژانسهای مسافرتی است.

یک تبعه خارجی می بایست پاسپورتش را به همرا کارت ورود و خروج به اداره مهاجرت نشان دهد و از تأیید مدارک سفر و پاسپورتش قبل از ترک اداره مهاجرت اطمینان حاصل نماید.

بجز تقاضا ورود برای بازدیدهای شغلی و یا گردشگری ، تقاضا مربوط به انواع ویزا تا قبل از رسیدن به مالزی باید انجام شده باشد و در مالزی تنها ضمانت گردد در این صورت ضامن ها مسئول حفاظت و برگشت اتباع خارجی از مالزی در مواقع مورد نیاز می باشند.

ویزای اجتماعی(سوشیال):
برای دریافت این ویزا باید از طرف شرکتی در مالزی یا توسط اقوام درجه یک دعوت شده باشید و این نوع ویزا بین ۲ ماه اعتبار دارد.

مدارک ویزای سوشیال
کپی رنگی از نامه پذیرش دانشگاه
کپی رنگی نامه تائید ویزا
پرینت مانده حساب با حداقل ۸ ملیون تومان
یک قطعه عکس رنگی زمینه آبی
رزرو قطعی پرواز
اصل گذرنامه و کپی صفحه اول
فرم در خواست ویزا و پرداخت هزینه صدور ویزا


ویزای تحصیلی مالزی یک سال اعتبار دارد و می‌توان آنرا تا پایان مدت تحصیل تمدید کرد و لازم به ذکر است که با ویزای تحصیلی امکان کار کردن برای دانشجویان وجود ندارد.

مدارک ویزای تحصیلی:
کپی تمام صفحات شناسنامه
کپی مدارک تحصیلی
یک تست پزشکی که در ایران باید انجام شود

مدت زمان صدور ویزای مالزی بین ۶تا ۸ هفته زمان می‌برد تا نامه تائید ویزای مسافر از اداره مهاجرت صادر و برای دانشگاهی که دانشجو قصد تحصیل در آنرا دارد ارسال می‌گردد و دانشگاه آنرا به آدرس پستی مسافر ارسال می‌کند و شما ملزم هستید قبل از سفر به مالزی حتما باید ویزای سوشیال از سفارت مالزی در ایران اقدام نمایید.

ویزای کاری مالزی به ۲ طریق قابل دریافت می‌باشد:
از طریق تاسیس شرکت در مالزی
از طریق دعوت شرکتی که متقاضی ویزا را تضمین کند
با داشتن ویزای کاری این امکان برای دارنده ویزا به وجود می آورد که بصورت نا محدود به این کشور ورود و خروج کند و مدت اعتبار این ویزا بین ۱ تا ۲ سال می‌باشد شایان ذکر است که دارنده ویزای کاری می‌تواند به تحصیل و خرید و فروش بپردازد.

علیرغم اینکه بطور شایع مشهور است که مالزی اقامت دایم به خارجی نمی دهد اما واقعیت این است که این خبر صحیحی نیست و مالزی هم به برخی از افراد خارجی که دارنده شرایط قانونی باشند ، اقامت دایم می دهد . این نوع اقامت کمی دشوار است و احراز شرایط آن معمولا برای افراد عادی ممکن نیست . اقامت دایم در مالزی به Red ic  یا PR معروف هست .

اطلاعات بیشتر در باره این نوع اقامت را می توانید در لینک زیر مطالعه کنید

https://www.jpn.gov.my/en/mypr/

 

برنامه مالزی خانه دوم من به شهروندان کشورهای دیگر این امکان را می دهد که بتوانند با همسر و فرزندان خود برای اقامت به مالزی سفر کنند. متقاضیان ابتدا یک دوره ویزای ۱۰ ساله اخذ خواهند نمود که بعد از سپری شدن این مدت قابل تمدید می باشد. این اقامت مزایایی نظیر خرید خودرو با تخفیف ) خودرو خارجی بدون عوارض گمرکی و معافیت مالیاتی خودرو ساخت مالزی به قیمت صادرات خودرو به کشورهای دیگر و معافیت مالیاتی( ، وام بانکی با بهره متوسطه ۴.۵% الی ۶.۵% به میزان ۵۰% الی ۷۰% درصد نسبت به ارزش ملک جهت خرید آپارتمان ، خانه ، مغازه و یا سایر املاک و همچنین بیمه درمانی را پوشش میدهد.

در برنامه مالزی خانه دوم اقامت ۱۰ ساله به شخص متقاضی و فرزندان داده می شود و همچنین چنانچه فرد متقاضی یا همسر او پدر و مادری بالای ۶۰ سال داشته باشند آنان نیز می توانند اقامت را به صورت همراه دریافت نمایند.

جهت اطلاع متقاضیانی که از ویزا یا اقامت برنامه مالزی خانه دوم می خواهند استفاده کنند حق تجارت یا کار ندارند اما می توانند به عنوان سرمایه گذار رهبری فعالیت تجاری خودشان را عهده دار شوند ولی برای مدیریت اجرایی در این فعالیت که نیازمند دریافت اجازه کار می باشد ریال مجاز نخواهند بود

در برنامه مالزی خانه دوم اقامت به دو صورت به متقاضیان داده می شود :

الف ) افراد بالای ۵۰ سال

این افراد برای ارائه درخواست خود میبایست ثابت کنند دارای سرمایه نقدی حدوداً پانصد میلیون تومان معادل صد و پنجاه هزار رینگیت مالزی در ایران میباشند این سرمایه میتواند به صورت سپرده ثابت در بانک ایران باشد. مورد دیگری که متقاضیان میبایست نشان دهند میزان در آمد ماهانه بیش از سی میلیون تومان معادل ده هزار رینگیت مالزی میباشد. این در آمد به حساسیت میزان سرمایه نیست و بیشتر جنبه تشریفاتی دارد لذا با گواهی حقوقی از شرکت خصوصی یا دولتی و اجاره بهای املاک و سود سپرده و سهام نیز قابل ارائه میباشد. چنانچه با اقامت شما موافقت شد الزامی برای انتقال درآمد خود به مالزی وجود ندارد. و اگر درآمد یا سرمایه خود را به مالزی منتقل کردید از پرداخت هرگونه مالیات معاف هستید.

پس از آنکه با اقامت شما موافقت شد میبایست یک حساب سپرده ثابت به مبلغ ۱۵۰.۰۰۰ رینگیت (واحد پول مالزی) به نام خودتان افتتاح نمایند پس از گذشت مدت یک سال می توانند تا سقف %۵۰ میزان مبلغ فوق را برای مخارج مشخص که در ارتباط با خرید مسکن، هزینه تحصیلی فرزندان در مالزی و مسائل درمانی می باشد برداشت کنند و باید مبلغ ۵۰% بقیه را از سال دوم تا زمانی که در مالزی تحت عنوان این برنامه اقامت دارند در حساب ثابت نگهدارند نیاز است که متقاضیان حساب ثابت خود را با رینگیت (واحد پول مالزی) افتتاح نمایند.

ب ) افراد زیر ۵۰ سال

این افراد برای ارائه درخواست خود میبایست ثابت کنند دارای سرمایه نقدی حدوداً نه صد میلیون الی یک میلیارد تومان معادل سیصد هزار رینگیت مالزی در ایران میباشند این سرمایه میتواند به صورت سپرده ثابت در بانک ایران باشد. مورد دیگری که متقاضیان میبایست نشان دهند میزان در آمد ماهانه حدود سی میلیون تومان معادل ده هزار رینگیت مالزی میباشد. این در آمد به حساسیت میزان سرمایه نیست و بیشتر جنبه تشریفاتی دارد لذا با گواهی حقوقی از شرکت خصوصی یا دولتی، و اجاره بهای املاک و سود سپرده و سهام نیز قابل ارائه میباشد. چنانچه با اقامت شما موافقت شد الزامی برای انتقال درآمد به مالزی وجود ندارد. و اگر درآمد یا سرمایه خود را به مالزی منتقل کردید از پرداخت هرگونه مالیات معاف هستید.
پس از آنکه با اقامت متقاضی موافقت شد میبایست یک حساب سپرده ثابت به مبلغ ۳۰۰.۰۰۰ رینگیت (واحد پول مالزی) به نام خود افتتاح نمایند پس از گذشت مدت یک سال می توانند تا سقف ۵۰% برای مخارج مشخص که در ارتباط با خرید مسکن، هزینه تحصیلی فرزندان در مالزی و مسائل درمانی می باشد برداشت کنند ولی باید مبلغ ۵۰% بقیه را از سال دوم تا زمانی که در مالزی تحت عنوان این برنامه اقامت دارند در حساب ثابت نگهدارند.

محض اطلاع برای سپرده بانکی در دو شرایط سنی بالا سود بانکی ۲.۵ الی ۳.۵ درصدی از طرف بانک پرداخت میشود و درصد سود نسبت به هر بانک متغییر است.

زمان لازم برای اخذ این ویزا حداکثر ۴۵ روز از ارائه مدارک تکمیل شده میباشد.(تا این مرحله نیاز به حضور متقاضی در مالزی نمیباشد).

پس از این مدت ( در صورت پذیرش درخواست متقاضی توسط دولت مالزی) متقاضی سه ماه فرصت دارد که شخصا در اداره مهاجرت حاضر شده و آمادگی خود را برای افتتاح حساب و انتقال پول به بانکهای مالزی اعلام کند. در این حین متقاضی باید گواهی سلامت از پزشک دریافت کند و ضمنا خود و خانواده خود را تحت بیمه درمانی قرار دهد. ارائه این مدارک جهت صدور ویزا الزامی است.

پس از انتقال وجه ویزا صادر شده و در پاسپورت متقاضی درج میگردد. شایان ذکر است که مدت ویزا محدود به اعتبار گذرنامه میباشد. لذا اگرچه که این اقامت ده ساله میباشد، اما متقاضی میبایستی در آینده پس از تمدید گذرنامه ، ‌جهت تمدید این ویزا و درج مابقی سالهای اعتبار ویزا،‌گذرنامه جدید خود را ارائه نماید.

هزینه تمبر این ویزا به ازاء ‌هر سال ۹۰ رینگت مالزی است.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت مالزی خانه دوم من :

الف. عکس هر نفر ۵ قطعه اندازه ۶ x 4

ب . کپی تمام صفحات گذرنامه (حتی صفحات سفید)

ج .کپی برابر اصل صفحات گذرنامه همه افراد خانواده

ح . ترجمه رسمی اسناد املاک ( در صورت وجود )

خ . ترجمه رسمی اساسنامه شرکت، جواز کسب، کارت اتاق بازرگانی و یا هرگونه مجوز حرفه ای (در صورت وجود)

د . ترجمه آخرین مدرک تحصیلی

س . رزومه انگلیسی

ص . گواهی موجودی بانکی به مبلغ حداقل ۳۵۰ میلیون تومان و این پول می تواند در حسابهای جداگانه به اسم فرد متقاضی و همسر وی باشد مجموع مبالغ حسابهای مختلف می بایست به حداقل مورد نیاز برسد. همچنین دارایی حسابهای ارزی و حسابهای بانکی خارج از ایران نیز قابل قبول است.

ض . اسناد در آمدی نظیر گواهی حقوق، فیش بازنشتگی، اظهار نامه در آمدی، اجاره نامه، سودسهام ، سود سپرده بانکی و … که مجموع در آمد فرد متقاضی و همسر وی می بایست بالای ۱۱ میلیون تومان در ماه اعلام شود.

ط . ترجمه شناسنامه های همه اعضا خانواده

ظ . ترجمه سند ازدواج برای افراد متاهل

ی. ترجمه گواهی عدم سوء پیشینه

نام ویزای توریستی مالزی در زبان انگلیسی : Malaysian Tourist Visa

همان طور که از نام این ویزا پیداست، این ویزا مختص کسانی میباشد که قصد سفر توریستی و تفریحی به کشور مالزی را دارند، طبق قوانین و توافقهای دولت ایران و دولت مالزی، کلیه ایرانیانی که قصد سفر توریستی به کشور مالزی را دارند، میتوانند یک بلیط ۲ طرفه از ایران به مالزی و از مالزی به ایران تهیه کنند و به مالزی سفر کنند بدون گرفتن ویزا.

بعد از ورود به فرودگاه مالزی، در قسمت ایمیگرشن و چک کردن پاسپورت در فرودگاه مالزی، مهری در پاسپورت شما ثبت میشود که این مهر در واقع مجوز اقامت شما به صورت توریستی در کشور مالزی میباشد.

حداکثر مدت زمان ویزای توریستی یعنی همان مهری که در پاسپورت و در فرودگاه مالزی ثبت میشود، ۱۴ روز میباشد. لذا بلیط برگشت خود را حداکثر برای ۱۴ روز بعد تهیه کنید.

در صورتی که فرزند شما در مالزی مشغول به تحصیل میباشد و شما قصد اقامت بیشتر از ۱۴ روز در کشور مالزی را دارید، میتوانید از فرزندتان درخواست کنید تا نامه ای از دانشگاه محل تحصیلش دریافت کند ( دعوتنامه یا گواهی اشتغال به تحصیل ) و به همراه قرارداد منزل مسکونی اش در مالزی را برای شما از طریق ایمیل و یا فکس ارسال کند و با در دست داشتن این مدارک به سفارت مالزی در تهران مراجعه کنید و درخواست دریافت ویزای سوشیال بدهید.

ویزای سوشیال که از این طریق صادر میشود حداکثر یک ماهه میباشد . برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویزای سوشیال، به صفحه مربوط به اخذ ویزای سوشیال در این سایت مراجعه کنید.

نکته : در اکثر مواقع دیده شده است که در فرودگاه مالزی، مامورین فرودگاه زمان چک کردن پاسپورت، فراموش میکنند مهر ورود به کشور مالزی را در پاسپورت مسافرین ثبت کنند که بعد از ورود به مالزی برای شما مشکل ایجاد میکند،دقت کنید که قبل از خروج از فرودگاه مالزی، پاسپورت خود را چک کنید که این مهر در پاسپورت شما به همراه تاریخ ثبت شده باشد.

نام ویزای همراه در زبان انگلیسی : Dependent Pass

ویزای همراه مالزی مختص کسانی میباشد که میخواهند در مالزی ادامه تحصیل بدهند و در حین دوره تحصیل، همسر و یا فرزندان و یا والدینشان همراهشان در مالزی زندگی کنند.

ویزای همراه مالزی فقط به اشخاص زیر تعلق میگیرد:
همسر
فرزندان
یک نفر از والدین ( پدر یا مادر)

نکته مهم : فقط دانشجویانی میتوانند برای همراهانشان ویزای همراه مالزی درخواست کنند که در مقطع فوق لیسانس و یا دکترا در حال تحصیل در دانشگاههای مالزی باشند. ویزای همراه به همراهان دانشجویانی که در مقطع لیسانس و یا در کالج های زبان انگلیسی مشغول به تحصیل میباشند ، تعلق نمیگیرد.

مراحل دریافت ویزای همراه مالزی :

مرحله اول : اخذ ویزای سوشیال و سفر به مالزی

مرحله دوم : تحویل مدارک زیر به دانشگاه محل تحصیل شخصی که قرار است شما همراهش باشید

۱- اصل و کپی نامه پذیرش در دانشگاه یا نامه اشتغال به تحصیل
۲- اصل پاسپورت دانشجو و اصل پاسپورت همراهان
۲- کپی همه صفحات پاسپورت دانشجو و همراهان ( هر کدام دو نسخه)
۳- عکس رنگی با زمینه آبی و سایز پاسپورت چهار قطعه همراهان و چهار قطعه دانشجو
۴- هزینه درخواست ویزای همراه ( مبلغ ۶۳۰ رینگیت برای هر کدام از همراهان)
۵- نامه نسبیت
۶- تکمیل فرمهای مخصوص ویزای همراه (در دانشگاه موجود میباشند)

بعد از تحویل مدارک به دانشگاه مورد نظر، ۲ ماه بعد ویزای همراه صادر میشود و تاریخ اتمام ویزای همراه با تاریخ اتمام ویزای دانشجو یکسان میباشد و برای تمدید مجدد، دانشجو میتواند زمان تمدید ویزای خود، پاسپورت همراهان را نیز تحویل دانشگاه دهد و ویزای انها را برای سال بعد هم تمدید کند. هزینه تمدید ویزای همراهان برای سال دوم به بعد، تقریبا ۱۱۰ رینگیت میباشد.

لازم به ذکر است که مدت اعتبار پاسپورت جهت تحویل به دانشگاه و دریافت ویزای همراه باید حداقل یک سال و نیم باشد.

مراحل دریافت نامه نسبیت:
برای دریافت نامه نسبیت باید به سفارت ایران در مالزی مراجعه کنید و مدارک زیر را تحویل دهید، و یک ساعت بعد نامه نسبیت را دریافت کنید
۱- اصل پاسپورت دانشجو و همراهان
۲- اصل شناسنامه دانشجو و همراهان
۳- اصل کارت ملی دانشجو و همراهان
۴- کپی سند ازدواج

نکته : مدارک مورد نیاز برای دریافت نامه نسبیت نیازی به ترجمه ندارند .

کسانی که ویزای همراه در مالزی دریافت میکنند، نمیتوانند در مالزی کار کنند، چنانچه قصد کار کردن در مالزی را دارید، باید ابتدا کار پیدا کنید و ویزای همراه خود را کنسل کنید و از طریق شرکت و یا محلی که کار میکنید، درخواست ویزای کار دهید.

بر اساس نظام قانونی حاکم بر قوانین ازدواج و احوال شخصی در هر ایالت در کشور مالزی، در اکثر موارد امکان تابعیت بیش از یک کشور برای یک شهروند مالزیایی وجود ندارد، بدین ترتیب متقاضی خارجی که با شهروند مالزیایی ازدواج می کند، پس از گذشت ۱۰ سال از اقامت خود در کشور مالزی و زندگی مشترک با همسر تبعه مالزیایی خود، برای شهروندی کشور مالزی، بایستی شناسنامه ایرانی و ایرانی بودن خود را باطل کرده و اقدامات لازم برای اخذ شهروندی کشور مالزی را داشته باشد.

مراسم ازدواج رسمی در کشور مالزی با خواندن خطبه عقد طبق آیین مذهبی و سنتی برای محرمیت طرفین به هم برگزار می شود. خطبه عقد توسط یک مقام مذهبی (kadhi) با کسب رضایت از طرفین خوانده می شود. (در بعضی موارد، پدر عروس خطبه عقد طرفین را در حضور مقام مذهبی می خواند.)

در کشور مالزی دو نوع ازدواج برای شهروند مالزیایی با متقاضی خارجی وجود دارد: ازدواج با متقاضی خارجی مسلمان و یا متقاضی خارجی غیر مسلمان.

ازدواج قانونی به سه روش مختلف در کشور مالزی انجام می شود و سپس در اداره ثبت ملی یا NRD در کشور مالزی به ثبت می رسد، که عبارتند از:

ازدواج رسمی طرفین در دفتر ثبت ازدواج در کشور مالزی
ازدواج رسمی طرفین در کلیسا یا معبد همراه با اجرای مراسم مذهبی سنتی در کشور مالزی
ثبت ازدواج رسمی طرفین با صدور مجوز از سوی نخست وزیر کشور مالزی (برای اطلاعات بیشتر به سایت رسمی National Registration department یا لینک www.jpn.gov.my مراجعه شود.)
دولت کشور مالزی قوانین سخت گیرانه ای را برای تخلفات ازدواج و اجرای قوانین اسلامی و سنتی حاکم بر کشور مالزی وضع کرده است، که در مواردی باعث محکومیت فرد مجرم به حبس و پرداخت جریمه می شود. لذا ازدواج با شهروند کشور مالزی و اخذ اقامت کشور مالزی برای متقاضیان خارجی، شرایط نسبتاً دشواری دارد.

زوجین که قصد درخواست برای ویزای ازدواج کشور مالزی را دارند، باید شرایط زیر را داشته باشند :

حداقل سن ۲۱ سال
عدم سوء پیشینه
قبولی در تست سلامت پزشکی
کارت شناسایی و شناسنامه و کپی از صفحات
پاسپورت معتبر از متقاضی خارجی با تاریخ درج شده ورود به کشور مالزی
تمکن مالی متقاضی خارجی برای توانایی در پرداخت هزینه های زندگی برای خود، همسر و فرزندان در کشور مالزی
اثبات واقعی بودن ازدواج و ارائه اظهارنامه ازدواج (ترجمه به زبان مالایی)
تکمیل فرم تقاضا برای ویزا به زبان مالایی و پرداخت هزینه برای صدور ویزا
قبولی در مصاحبه سفارت یا کنسولگری کشور مالزی
عکس رنگی پاسپورتی از زوجین
ارائه گواهی اثبات طلاق از همسر یا فوت همسر در صورت وجود زندگی قبلی برای متقاضی خارجی

آنچه در ماه‌های اخیر در زمینه صدور ویزاهای دانشجویی (برای تمام دانشجویان خارجی مقیم در مالزی) اتفاق افتاده، حضور یک عامل واسطه میان دانشگاه و اداره مهاجرت در زمینه دریافت ویزای دانشجویی است که از آن‌ها با عنوان EMGSو VDRنام برده می‌شود. EMGSمسئول بررسی ویزا برای دانشگاه‌های خصوصی و مراکز زبان است و VDRبرای دانشگاه‌های دولتی به کاربرده می‌شود.
این اقدام به منظور بالابردن سرعت اخذ ویزا انجام گرفته هر چند که در ابتدای امر به دلیل نبود تجربه کافی در این زمینه، مراحل دریافت ویزا با طی زمانی طولانی‌تر روبرو شد.
EMGSیا Education Malaysia Global Servicesیک شرکت خصوصی وابسته به وزارت علوم مالزی است که به عنوان رابط بین دانشگاه‌های خصوصی و موسسات زبان و اداره مهاجرت عمل کرده و خدماتی را ارائه می‌دهد.
دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی از نظر این اداره به دودسته دارای خط سبز و بدون خط سبز تقسیم می‌شوند. گروه‌های دارای خط سبز از اعتبار بیشتری برخوردارند و مراحل صدور ویزا برای دانشجوان این دانشگاه‌ها در مدت زمان کمتری انجام می‌شود. از ین رو ممکن است در مدت زمان دریافت ویزا بین دانشگاه و موسسات مختلف خصوصی تفاوت‌هایی دیده شود.
برای اقدام در زمینه دریافت ویزای EMGS، پس از آن که دانشجو اقدام اولیه را از طریق خود یا شرکت‌های معتبر برای دریافت پذیرش دانشگاه یا موسسه آموزشی مورد نظر انجام داد و پذیرش (Offer Letter) را دریافت نمود، مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا را همراه با هزینه مربوطه به دانشگاه می‌فرستد تا دانشگاه برای دریافت ویزای EMGSاقدام کند. پس از تائیده اداره مهاجرت دانشجو می‌تواند با در دست داشتن آن برگه به سفارت مالزی در ایران یا کشور مبدا مراجعه کرده و ویزایSocial به مدت یک تا ۲ ماه دریافت کند و با این ویزای یک بار ورود وارد کشور مالزی شده و با مراجعه به دانشگاه مربوطه در این مدت زمان این ویزا را تبدیل به ویزای دانشجویی کند.

ویزای VDR

اما دانشگاه‌های دولتی از ارتباط با این شرکت مستثنا بوده و مراحل دریافت ویزای دانشجویی را از طریق دریافت ویزای VDRانجام می‌دهند. ویزایVDR(Visa DenganRujukan)یا Visa with Referenceیعنی ویزابه واسطه مدارکی که از طریق دانشگاه در اختیار اداره مهاجرت قرار می‌گیرد، تائید می‌شود و پس از این تائید، نامه تائیدیه برای دانشجو ارسال می‌شود. دانشجو می‌تواند با در دست داشتن آن برگه به سفارت مالزی در ایران یا کشور مبدا مراجعه کرده و ویزایSocial یک بار ورود به مدت یک تا ۲ ماه دریافت کند و با این ویزا وارد مالزی شده و با مراجعه به دانشگاه مربوطه در این مدت زمان این ویزا را تبدیل به ویزای دانشجویی کند. به طور معمول مرحله تائیدیه ویزا بین ۱ تا ۲ ماه است.

اشخاص ذیل به عنوان شهروند مالزی محسوب می‌گردند:

  • هر شخصی که قبل از روز استقلال مالزی در این کشور متولد شده باشد.
  • هر شخصی که در قلمرو مالزی در زمان و یا بعد از استقلال مالزی و یا قبل از اکتبر ۱۹۶۲ متولد شده باشد.
  • هر شخصی که از والدین خارجی در مالزی متولد شده باشد پس از ۶ سال می‌تواند به عنوان شهروند مالزی محسوب گردد.
  • هر شخصی که در مالزی بعد از اکتبر ۱۹۶۲ در زمان تولدش از پدر و یا مادری که به عنوان شهروند و یا مقیم دائم مالزی متولد شده باشد به عنوان شهروند مالزی محسوب می‌گردد.
  • هر شخصی که در خارج از مالزی در زمان و یا بعد از استقلال متولد شده باشد ولی پدر آن شخص در آن زمان تابعیت و اقامت در مالزی را داشته باشد وی نیز مالزیایی محسوب می‌گردد.

در قانون تابعیت و اقامت در مالزی، تابعیت مضاعف اجازه داده نشده است و کسانی که تابعیت و اقامت در مالزی را کسب می‌نمایند می‌بایستی تابعیت قبلی خود را از دست داده تا بتوانند تابعیت و اقامت در مالزی را کسب نمایند.

امور آموزشی و تحصیلی

نظام آموزشی مالزی تحت نظارت وزارت آموزش این کشور و دارای مقاطع پیش دبستان، ابتدایی و متوسطه (دبیرستان) می­ باشدو مقاطع بالاتر با وزارت آموزش عالی می باشد

در مالزی دانش‌آموزان در دو مقطع ابتدایی و متوسطه هیچ‌گونه‌ شهریه‌ای برای تحصیل پرداخت نمی‌کنند. سن ورود به سال اول ابتدایی ۷ سالگی و سن فارغ‌التحصیلی از دانشگاه نیز ۲۲ سالگی است.

نرخ سواد در این کشور ۹۳ درصد است و در مقطع ابتدایی بیش از ۹۷ درصد از کودکان در مدارس دولتی تحصیل می‎کنند.

به طور کلی نظام آموزشی مالزی تا پیش از مقطع آموزش عالی به شرح زیر است:

آموزش پیش‌دبستانی از سن ۵ سالگی (به مدت ۲ تا ۳ سال)
آموزش ابتدایی از سن ۷ سالگی (به مدت ۵ تا ۷ سال)
آموزش متوسط مقدماتی از سن ۱۳ سالگی (به مدت ۳ سال)
آموزش متوسطه تکمیلی از سن ۱۶ سالگی (به مدت ۲ سال)
آموزش کالج از سن ۱۸ سالگی (به مدت ۱ تا ۱٫۵ سال)
نظام آموزش عالی در مالزی نیز به دو بخش تقسیم می‌شود:

دوره کارشناسی از ۲۰ سالگی (به مدت ۳ تا ۵ سال)
دوره کارشناسی ارشد و دکتری (به مدت ۱ تا ۵ سال)
موسسات دولتی و خصوصی، هر دو در نظام آموزشی این کشور فعالیت دارند. در دوره ابتدایی و متوسطه اگر دانش‌آموزان به مدارس دولتی بروند، شهریه‌ای بابت تحصیل پرداخت نمی‌کنند. بخش عمده‌ای از آموزش ابتدایی و متوسطه برای دانش‌آموزان توسط مدارس دولتی تامین می‌شود. در آموزش عالی اما بخش خصوصی نقش بسزایی دارد.

بر اساس سیاستی که وزارت آموزش عالی اتخاذ کرده، تمامی مدارس این کشور یک‌نوبته هستند.

از نظر سیاست‌گذاران آموزشی در این کشور، مدارس دونوبته باعث کاهش زمان آموزش و به هم خوردن فعالیت‌های درسی و فوقبرنامه می‌شود و همچنین مشکلاتی را برای دانش‌آموزانی که در مناطق دورافتاده زندگی می‌کنند، به وجود می‌آورد.

طول دوره ابتدایی ۶ سال است و کودکان رده‌های سنی ۶ تا ۱۱ سال باید این دوره را بگذرانند. اگرچه آموزش در مالزی اجباری نیست اما رایگان بودن آموزش ابتدایی موجب شده که تعداد ثبت‌نام‌ها و حضور گسترده کودکان این رده سنی بسیار بالا باشد. علاوه بر این، دستیابی به فرصت‌های مساوی آموزشی برای تمامی کودکان مناطق دورافتاده و روستایی میسر شده است.

مدارس ابتدایی در مالزی به دو دسته تقسیم می‌شوند: مدارس ملی و مدارس چندملیتی. در مدارس ملی برنامه‌های آموزشی به زبان مالی و در مدارس چندملیتی به زبان‌های ماندرین یا تامینل تدریس می‌شود.

شکوفایی فضای اقتصادی این کشور باعث شده افراد زیادی از کشورهای همسایه با هدف ارتقای شغل و شرایط زندگی بهتر به مالزی مهاجرت کنند.

از این رو، وزارت آموزش با ملزم به اجرای برنامه‌هایی با هدف فراهم کردن امکانات آموزشی اولیه برای فرزندان مهاجران شده است.

تحصیلات دوره متوسطه (دوره ۵ ساله) مختص دانش‌آموزان رده‌های سنی ۱۳ تا ۱۷ سال است که خود به دو دسته تقسیم می‌شود:

۱- آموزش متوسطه مقدماتی (دوره ۱ تا ۳ ساله راهنمایی برای رده سنی ۱۳ تا ۱۵ سال)

۲- آموزش متوسطه تکمیلی (دوره ۴ تا ۵ ساله دبیرستان برای رده سنی ۱۶ تا ۱۷ سال)

دوره مقدماتی دو سال به طول می‌انجامد. و در دوره تکمیلی عمدتا دروس تخصصی تدریس می‌شود. در این دوره دانش‌آموزان قادر به انتخاب رشته‌های زیر هستند:

علوم تجربی و هنرهای زیبا
مدارس فنی و حرفه‌ای
مدارس ملی-مذهبی
مدارس استثنایی (مختص نابینایان و ناشنوایان)
کودکان با مشکلات خاص جسمی، در کشور مالزی از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند.

آموزش در مقطع پیش دبستان از سنین ۴ یا ۵ سالگی و در مهد کودک ها آغاز می شود و به طور معمول تا ۷ سالگی به طول می انجامد. پس از آن، آموزش ابتدایی در سن ۷ سالگی آغاز و به مدت ۶ سال ادامه می یابد. مقاطع تحصیلی پیش دبستان و ابتدایی به طور عمده توسط مدارس خصوصی انتفاعی ارائه شده و تنها برخی از مدارس دولتی می باشند. مدارس ابتدایی عمومی براساس زبان آموزش به ۲ دسته مدارس ملی مالایی که از زبان مالایی در آموزش بهره می گیرند و مدارس غیر مالایی که از زبان های چینی و یا تامیل استفاده می کنند تقسیم می شود.

مقطع متوسطه (دبیرستان) شامل ۲ بخش بوده و هر یک ۳ سال به طول می انجامد. دبیرستان های ملی از زبان مالایی به عنوان زبان اصلی آموزش استفاده می نمایند. با این حال، از سال ۲۰۰۳، به منظور کمک به آن دسته از دانش آموزانی که مایل به ادامه تحصیلات خود در زمینه های مهندسی یا علوم پزشکی هستند، دروس علوم و ریاضیات به زبان انگلیسی تدریس می گردند. دبیرستان های مستقل چینی که تحت نظارت کمیته متحد مدارس چینی بوده و از استانداردهای آن پیروی می نمایند، زبان چینی را به عنوان زبان اصلی آموزش استفاده می نمایند. بر خلاف مدارس دولتی، اینگونه مدارس از اختیار کامل برای تصمیم گیری در مورد مسائل داخلی خود برخوردارند. دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند می بایست در آزمون مدرک مدارس عالی مالزی (معادل آزمون گواهی عمومی آموزش سطح “الف” در انگلستان) شرکت نمایند.

علاوه بر این، مالزی دارای تعدادی مدارس بین المللی نیز می باشد که دانش آموزان از برنامه درسی آنها سود می برند. این مدارس با بهره مندی از آموزش بین المللی دانش آموزان را برای چالش های جهانی در آینده آماده می نمایند. مدرسه بین المللی مالزی (برنامه درسی استرالیا)، مدرسه آلیس اسمیت، مدرسه بین المللی گاردن و مدرسه بین المللی پنانگ (برنامه درسی انگلستان)، مدرسه بین المللی کوالالامپور (برنامه درسی امریکا)، مدرسه ژاپنی کوالالامپور (برنامه درسی ژاپن) و دبیرستان فرانسه کوالالامپور (برنامه درسی فرانسه) از این گروه می باشند.

دانش آموزانی که قصد ورود به دانشگاه را دارند می بایست مدرک مدارس عالی مالزی (STPM) را کسب نمایند. آن دسته از دانش آموزانی که گواهی آموزش مالزی (SPM) را در اختیار دارند واجد شرایط لازم برای نام نویسی در کالج ها و مؤسسات پلی تکنیک هستند.

برای ادامه تحصیلات در مقطع آموزش عالی (دانشگاه) در مالزی٬ می توان دانشگاه های دولتی همچون دانشگاه مالایا٬ دانشگاه تکنولوژی مالزی٬ دانشگاه کبانگسان٬ دانشگاه پوترا مالزی و چندین دانشگاه دیگر را نام برد. علاوه بر این مراکز٬ در حال حاضر ۳۷ دانشگاه خصوصی٬ ۲۰ کالج دانشگاهی خصوصی٬ ۷ شعبه از دانشگاه های خارجی و نیز ۴۱۴ کالج خصوصی در مالزی وجود دارد.

پردیس های دانشگاهی همچون یک شعبه دور از دانشگاه اصلی بوده که رشته‌ های تحصیلی و مدارک مرکز اصلی را ارائه می‌ نمایند. دانشجویان بومی و بین‌ المللی می‌توانند با پایین ترین هزینه از تحصیل در پردیس های بین المللی در مالزی برخوردار شوند. پردیس های دانشگاه های خارجی مستقر در مالزی عبارتند از: دانشگاه موناش استرالیا (پردیس سان وی)، دانشگاه های فناوری کرتین و فناوری سوئین برن استرالیا (پردیس ساراواک) و پردیس دانشگاه ناتینگهام انگلستان در کوآلالامپور

کلیه‌ مدارک دیپلم (Diploma) و گواهی ها (Certificate)٬ ۲ یا ۳ سال‌ تحصیل‌ که‌ منجر به‌ اخذ مدرک کارشناسی (Bachelor) نمی شود، بعد از دیپلم‌ دبیرستان یا پیش دانشگاهی، کاردانی ارزشیابی می شود.
مدارک دیپلم به همراه مدارک دیپلم فارغ التحصیلی (Post-Graduate Diploma – PGD) در مجموع‌ کارشناسی ارزشیابی می شود.
تبصره: در صورت‌ داشتن‌ مدرک کارشناسی٬ برای دیپلم فارغ التحصیلی فقط تأییدیه صحت مدرک صادر می گردد.

مدارک کارشناسی از دانشگاه‌ های معتبر بعد از دیپلم‌ دبیرستان‌ یا پیش‌ دانشگاهی، کارشناسی ارزشیابی می شود.
مدارک کارشناسی ارشد (Master) تنها از دانشگاه های معتبر و با شرط‌ داشتن مدرک کارشناسی٬ کارشناسی ارشد ارزشیابی می شود. (چنانچه شروع به تحصیل در دوره های کارشناسی ارشد پژوهشی (By Research) پس از اول ژانویه ۲۰۱۱ باشد٬ مدرک تحصیلی قابل بررسی و ارزشیابی نیست.)
مدارک دکترا (PhD) تنها از دانشگاه های معتبر و با شرط داشتن مدرک کارشناسی ارشد٬ دکترا ارزشیابی می شود.

۱

Malaya University )UM)
۲
Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM)

۳
Universiti Putra Malaysia (UPM)

۴
Universiti Sains Malaysia (USM)

۵
Universiti Teknologi Malaysia (UTM)

۶
The University of Nottingham-Malaysia Campus

۷
Taylor’s University-Malaysia Campus

۸
Multimedia University (MMU)

۹
Universiti Tenaga Nasional (UTN- Uniten)

۱۰
Asia Pacific University (UCTI)

۱۱
Limkokwing University of Creative Technology

۱۲
UCSI University

۱۳
Sunway University

۱۴
Universiti Teknologi Mara

۱۵
Monash University-Malaysia Campus

۱۶
Curtin University of Technology- Malaysia Campus

۱۷
Universiti Teknologi Petronas

۱۸
Universiti Islam Antarabangsa Malaysia (International Islamic University Malaysia)

۱۹
Universiti Pendidikan Sultan Idris(upsi)

۲۰
Universiti Tun Abdul Razak

۲۱
HELP University

۲۲
University Kuala Lumpur

۲۳
International Medical University

۲۴
Universiti Selangor (UNISEL)

۲۵
Malaysia University of Science and Technology (MUST)

۲۶
Legenda Education Group

۲۷
Mantissa College

۲۸
Stamford College-Malaysia

۲۹
MAHSA College Malaysia

۳۰
Segi College Malaysia

۳۱
International College of Music

۳۲
Olympia College Malaysia

۳۳
INTI International University & Colleges- Malaysia

۳۴
KDU University College

۳۵
KBU International College

۳۶
Kuala Lumpur Infrastructure University College

۳۷
ALMST University

۳۸
MASTERSKILL University College & Health Science

۳۹
Management & Science University (msu)

۴۰
UNITAR International University

۴۱
City University College of Science and Technology

در بخش خصوصی، فعالیت مدارس به سه دسته تقسیم می‌شود.

مدارس خصوصی که بر اساس برنامه‌های آموزشی مدارس ملی مالزی به آموزش کودکان خارجی و مالزیایی می‌پردازند.
مدارس مذهبی خصوصی که از برنامه‌های آموزشی مدارس ملی مالزی تبعیت می‌کنند.
مدارس بین‌المللی و مدارس ویژه مهاجرین مقیم مالزی که تابع برنامه‌های آموزشی و زبان بین‌المللی هستند.
مدارس بین‌المللی فقط کودکان خارجی را ثبت‌نام می‌کنند.

مهم‌ترین نقش بخش آموزش خصوصی که وابسته به وزارت آموزش مالزی است، فراهم‌سازی زمینه لازم برای تاسیس مدارس خصوصی و مراکز آموزش عالی خصوصی در این کشور است. رسالت اصلی این بخش، تبدیل کردن کشور مالزی به قطب علمی درخشان در منطقه است.

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاههای مالزی :

مرحله اول : مشاوره برای انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه

در این مرحله به عنوان اولین قدم ، ابتدا میبایست مطالب سایت را به طور کامل مطالعه کنید، سپس از طریق صفحه تماس با ما میتوانید با مشاورین ما مستقیم در ارتباط باشید و رشته تحصیلی و دانشگاه مناسب را انتخاب کنید . 

مرحله دوم : تکمیل و ارسال مدارک برای ما

مرحله سوم : بررسی مدارک توسط مشاورین ما و تشکیل پرونده

بعد از اینکه مدارک شما به دست مشاورین ما رسید ، کار بررسی مدارک را ما انجام میدهیم ، در صورت تکمیل نبودن مدارک و یا تکمیل بودن مدارک ، ظرف ۲۴ ساعت به شما اطلاع میدهیم.

مرحله چهارم : تشکیل پرونده و ارسال شماره پرونده

چنانچه در مرحله سوم مدارک شما کامل باشند، تشکیل پرونده برای شما انجام خواهد شد و به هر دانشجو یک شماره پرونده اختصاص داده میشود ، سپس شماره پرونده به ایمیل دانشجو ارسال میشود. از این مرحله به بعد هر زمان تمایل به بررسی پذیرشتان را دارید و میخواهید از روند کارتان مطلع شوید ، میبایست در ایمیلهای ارسالی شماره پرونده خود را ارسال کنید . به دلیل حجم بالای درخواستها ، چک کردن پرونده ها بدون ارسال شماره پرونده غیر ممکن میباشد .

مرحله پنجم : مکاتبه با اساتید برای گرفتن تائیدیه پروپوزال

این مرحله فقط برای دانشجویان دکترا و دانشجویان فوق لیسانسی که ساختار رشته آنها به صورت تحقیقاتی میباشد و نیاز به پروپوزال دارند انجام میشود( برای مقاطع پیشدانشگاهی، لیسانس ، فوق لیسانس با ساختار کلاس درس و فوق لیسانس با ساختار کلاس درس و تحقیق این مرحله انجام نمیشود) . در این مرحله مشاورین ما با چندین استاد به صورت حضوری و تماس تلفنی در مورد پروپوزال شما و پرونده شما صحبت میکنند و در نهایت بسته به نوع تخصص اساتید یکی از اساتید پرووزال شما را به عنوان استاد راهنما در طول دوره تحصیل میپذیرد .

مرحله ششم : انجام کارهای بانکی و پرداخت اپلیکیشن فی

هزینه اپلیکیشن فی ( هزینه بررسی مدارک در دانشگاه که باید به حساب دانشگاه واریز شود) به حساب دانشگاه واریز میشود و رسید آن ضمیمه پرونده میشود . بعد از انجام این مرحله ، رسید مبلغ واریز شده به حساب دانشگاه و یا کالج مربوطه به صورت اسکن شده به ایمیل دانشجو ارسال میشود و اصل آن در پرونده شما در دانشگاه و یا کالج ثبت میشود.

مرحله هفتم : ایجاد پروفایل آنلاین و تشکیل پرونده در سایت دانشگاه

برای انجام کارهای پذیرش در دانشگاه ها و کالجهای مالزی، معمولا در ۸۰% دانشگاه ها و کالجها میبایست قبل از تشکیل پرونده اصلی در دانشگاه ، در سایت دانشگاه نیز پروفایل ایجاد شود و تشکیل پرونده انجام شود و رسید این پرونده آنلاین را که در سایت دانشگاه ایجاد کرده ایم ضمیمه پرونده اصلی کنیم . زمان ایجاد پروفایل در سایت دانشگاه، کلیه اطلاعات پرونده شما را درسایت دانشگاه ثبت میکنیم .

مرحله هشتم : تکمیل پرونده اصلی و ثبت پرونده اصلی در IPS دانشگاه

بعد از انجام مراحل یک تا هفت، پرونده اصلی شما در آی پی اس دانشگاه ثبت میشود . آی پی اس در دانشگاه مسئول بررسی و رسیدگی به کلیه امور مربوط به دانشجویان هم زمان اقدام برای پذیرش و هم در حین تحصیل ، بعد از بررسی و تائید پرونده در آی پی اس، پرونده به دانشکده اصلی ارسال میشود. برای مثال اگر شما رشته مهندسی مکانیک میخواهید اقدام کنید، پرونده به دانشکده مهندسی ارسال میشود.

مرحله نهم : بررسی نهایی و اصلی پرونده در دانشکده

بعد از اینکه پرونده از آی پی اس به دانشکده میرسد ، در هر دانشکده کمیته ارزیابی تشکیل میشود و پرونده ها را بررسی میکنند. این مرحله اصلی ترین و مهمترین مرحله میباشد ، و کلیه موارد از قبیل ریزنمرات، مدارک تحصیلی، سوابق کاری، مدارک زبان همگی در این مرحله بررسی میشوند. و در نهایت اگر دانشجو شرایط پذیرش را دارا باشد ، پرونده شما برای صدور نامه پذیرش تائید میشود و اگر شرایط شما برای پذیرش مناسب نباشد در همین مرحله دستور رد شدن پرونده صادر میشود .

مرحله دهم : ارسال نتیجه دانشکده به IPS و صدور نامه اصلی

نتیجه ای که در مرحله نهم در کمیته ارزیابی دانشکده برای هر پرونده گرفته میشود از طریق دانشکده به آی پی اس ارسال میشود، اگر کمیته ارزیابی پذیرش شما را تائید کرده باشند، نامه پذیرش از طرف آی پی اس صادر میشود و اگر کمیته ارزیابی در مرحله نهم پرونده شما را رد کرده باشند ، نامه رجکت شدن پرونده صادر خواهد شد .

مرحله یازدهم : دریافت نامه پذیرش و اطلاع به دانشجو

بعد از صدور نامه پذیرش، اصل نامه توسط ما از قسمت آی پی اس دریافت میشود و به دانشجو اطلاع داده میشود و نامه پذیرش برای دانشجو ارسال میشود .

مراحل اخذ پذیرش تحصیلی از کالجهای زبان انگلیسی در مالزی :

مرحله اول : مشاوره برای انتخاب کالج زبان انگلیسی مناسب در مالزی

در این مرحله به عنوان اولین قدم ، ابتدا میبایست مطالب سایت را به طور کامل مطالعه کنید، سپس از طریق صفحه تماس با ما میتوانید با مشاورین ما مستقیم در ارتباط باشید و کالج زبان مناسب را انتخاب کنید . برای ارتباط با مشاورین ما به این لینک مراجعه کنید.

مرحله دوم : تکمیل و ارسال مدارک برای ما

مرحله سوم : بررسی مدارک توسط مشاورین ما و تشکیل پرونده

بعد از اینکه مدارک شما به دست مشاورین ما رسید ، کار بررسی مدارک را ما انجام میدهیم ، در صورت تکمیل نبودن مدارک و یا تکمیل بودن مدارک ، ظرف ۲۴ ساعت به شما اطلاع میدهیم.

مرحله چهارم : تشکیل پرونده و ارسال شماره پرونده

چنانچه در مرحله سوم مدارک شما کامل باشند، تشکیل پرونده برای شما انجام خواهد شد و به هر دانشجو یک شماره پرونده اختصاص داده میشود ، سپس شماره پرونده به ایمیل دانشجو ارسال میشود. از این مرحله به بعد هر زمان تمایل به بررسی پذیرشتان را دارید و میخواهید از روند کارتان مطلع شوید ، میبایست در ایمیلهای ارسالی شماره پرونده خود را ارسال کنید . به دلیل حجم بالای درخواستها ، چک کردن پرونده ها بدون ارسال شماره پرونده غیر ممکن میباشد .

مرحله پنجم : انجام کارهای بانکی و پرداخت اپلیکیشن فی

هزینه اپلیکیشن فی ( هزینه ثبت نام ) به حساب کالج واریز میشود و رسید آن ضمیمه پرونده میشود . بعد از انجام این مرحله ، رسید مبلغ واریز شده به حساب کالج به صورت اسکن شده به ایمیل دانشجو ارسال میشود و اصل آن در پرونده شما در کالج ثبت میشود.

مرحله ششم : ارسال پرونده به کالج برای بررسی و صدور نامه پذیرش

بعد از انجام مراحل اول تا پنجم، پرونده به کالج ارسال میشود و بعد از بررسی در کالج و دارا بودن شرایط ، پذیرش شما در کالج صادر میشود.

مرحله هفتم : دریافت نامه پذیرش و اطلاع به دانشجو

بعد از صدور نامه پذیرش، اصل نامه توسط ما از کالج دریافت و به دانشجو اطلاع داده میشود سپس نامه پذیرش برای دانشجو ارسال میشود .

مدت زمان مورد نیاز برای طی کردن مراحل بالا و در نهایت اخذ پذیرش :

یکی از مهمترین سوالاتی که برای دانشجویان قبل از رسیدن به مالزی وجود دارد این است که انجام مراحل بالا چند روز و یا چند ماه زمان نیاز دارد ؟ و یا به عبارتی چند روزه میتوان نامه پذیرش را دریافت کرد؟

بر اساس تجارب چندین ساله گروه ما در زمینه اخذ پذیرش، مدت زمان لازم برای طی کردن مراحل بالا در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت میباشد که در ادامه زمان لازم برای اخذ پذیرش در هر مقطع نوشته شده است

زمان لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس دانشگاههای مالزی : تقریبا ۲ هفته الی ۴ هفته
زمان لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس دانشگاههای مالزی : تقریبا ۲ ماه الی ۲.۵ ماه
زمان لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا دانشگاههای مالزی : تقریبا ۲ ماه الی ۳ ماه
زمان لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی در کالجهای زبان انگلیسی : تقریبا ۲ روز الی ۷ روز

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای مالزی یکی از اولین مواردی هست که دانشجویان قبل از شروع کارهای ثبت نام و اخذ پذیرش بررسی میکنند ، که البته این مطلب بیشتر برای دانشجویانی مورد توجه قرار میگیرد که شرایط نسبتا مناسبی ندارند و یا برای مثال ، معدل مقطع قبلی آنها به حد نصاب نرسیده است .

در این پست شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای مالزی را در مقاطع مختلف تحصیلی و همچنین در دانشگاههای خصوصی و دولتی مالزی توضیح میدهیم که دوستان متقاضی تحصیل در مالزی در انتخاب دانشگاه بتوانند به خوبی برنامه ریزی کنند.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای خصوصی مالزی :

لیسانس : داشتن معدل ۱۳ در مقطع دیپلم و یا پیش دانشگاهی از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاههای خصوصی میباشد .

فوق لیسانس : داشتن معدل ۱۳ در مقطع کاردانی و یا کارشناسی از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس دانشگاههای خصوصی میباشد .

دکترا : داشتن معدل حداقل ۱۵ در مقطع فوق لیسانس از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکترا دانشگاه های خصوصی مالزی میباشد.

سوال و جوابهای متداول در مورد اخذ پذیرش در دانشگاههای خصوصی مالزی :

سوال : من مدرک پیش دانشگاهی ندارم آیا میتوانم بدون داشتن مدرک پیش دانشگاهی در مقطع لیسانس دانشگاههای خصوصی ثبت نام کنم ؟

جواب : بله میتوانید، مقطع پیش دانشگاهی در کلیه دانشگاههای خصوصی برگزار میشود و شما قبل از شروع دوره لیسانس میبایست به مدت یکسال دوره پیش دانشگاهی را بگذرانید سپس وارد دوره لیسانس شوید .

سوال : آیا بدون داشتن مدرک زبان میتوانم در دانشگاههای خصوصی شرکت کنم ؟

جواب : بله میتوانید ، برای اخذ پذیرش در کلیه دانشگاههای خصوصی مالزی در کلیه مقاطع تحصیلی ( پیش دانشگاهی ، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ) داشتن مدرک زبان الزامی نمیباشد. و دانشجو بعد از ورود به مالزی ، در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی در دانشگاه شرکت میکند ، اگر در این آزمون نمره مورد قبول دانشگاه را کسب کنید مستقیم میتوانید دوره تحصیلی خود را شروع کنید و اگر در آزمون نمره مورد قبول را کسب نکنید ، بسته به نمره شما ، بین ۲ الی ۶ ماه دوره زبان برای شما در نظر میگیرند و بعد از گذراندن دوره زبان میتوانید درستان را شروع کنید.

لازم به ذکر میباشد که بعضی از دانشجویان که فاقد مدرک زبان انگلیسی میباشند ، ابتدا یک دوره زبان در کالجهای زبان انگلیسی در مالزی شرکت میکنند و بعد از گرفتن مدرک زبان ، برای اخذ پذیرش در دانشگاه اقدام میکنند.

شرایط اخذ پذیرش در دانشگاههای دولتی مالزی :

لیسانس : معمولا دانشگاه های دولتی هر سال بین ۱ الی ۵ درصد دانشجوی خارجی در مقطع لیسانس میگیرند البته از بین دانشجویانی که معدل دوره دیپلم و یا پیش دانشگاهی انها ۱۸ به بالا باشد .

فوق لیسانس : داشتن معدل ۱۵ در مقطع لیسانس و همچنین مدرک آیلتس یا تافل از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس دانشگاههای دولتی میباشد . لازم به ذکر است که بعضی از دانشگاههای در بعضی از رشته ها ، معدلهای بین ۱۳ الی ۱۵ را هم پذیرش میکنند که تعدادشان خیلی کم میباشد . و همچنین در بعضی از دانشگاه ها داشتن مدرک زبان الزامی نمیباشد و دانشجو میتوانید در دوره های زبان دانشگاه شرکت کند.

دکترا : داشتن معدل حداقل ۱۵ در مقطع فوق لیسانس و مدرک آیلتس و یا تافل از اصلی ترین شرایط اخذ پذیرش در مقطع دکترا دانشگاه های دولتی مالزی میباشد.در بعضی از دانشگاه ها داشتن مدرک زبان الزامی نمیباشد و دانشجو میتوانید در دوره های زبان دانشگاه شرکت کند.

متقاضیانی که معدل آنها به حد نصاب نمیرسد نیز میتوانند اقدام کنند، ولی این دسته از متقاضیان از شانس کمتری برای اخذ پذیرش برخوردار هستند، در صورتی که تعداد متقاضیان برای رشته مورد نظر شما کم باشد، احتمال اخذ پذیرش وجود دارد.سوابق کاری و مقاله های علمی به این دسته از دانشجویان کمک زیادی میکند .

سوال و جوابهای متداول در مورد اخذ پذیرش در دانشگاههای دولتی مالزی :

سوال : چرا ظرفیت پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاههای دولتی خیلی پائین میباشد؟

جواب: بر اساس قوانین وزارت علوم مالزی، دانشگاههای دولتی موظف هستند که بین ۹۵ الی ۹۹ درصد از پذیرش در این مقطع را به دانشجویان مالایی اختصاص دهند به همین دلیل شانس پذیرش در این مقطع در دانشگاههای دولتی خیلی خیلی پائین میباشد و به دانشجویان توصیه میشود علاوه بر ثبت نام در دانشگاههای دولتی در یک دانشگاه خصوصی هم ثبت نام کنند.

سوال : آیا داشتند مدرک زبان برا اخذ پذیرش در مقاطع فوق لیسانس و دکترا در دانشگاههای دولتی الزامی میباشد؟

جواب : تقریبا ۸۰% دانشگاههای دولتی زمان ثبت نام و ارسال مدارک مدرک زبان را از شما میخواهند ، در حال حاضر تنها در دانشگاه یو پی ام و دانشگاه یو اس ام داشتن مدرک زبان الزامی نمیباشد و دانشجو میتواند در دوره های زبان دانشگاه شرکت کند، ولی در بقیه دانشگاهها ، داشتن مدرک زبان الزامی میباشد . قبل از شروع ثبت نام میتوانید با ما تماس بگیرید و نام دانشگاه مورد نظر خود را به همراه نام رشته مورد نظرتان را برای ما ارسال کنید ، مشاورین ما در این مورد شما را راهنمایی میکنند و به شما اعلام میکنند که دانشگاه مورد نظر شما مدرک زبان نیاز دارد یا نه.

لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاههای مالزی برای مقاطع لیسانس ، فوق لیسانس و دکترا و همچنین کالجهای زبان انگلیسی به صورت زیر میباشد لطفا قبل از ارسال مدارک و ارسال سوال در مورد مدارک ، این صفحه را مطالعه کنید، در انتهای صفحه موارد و نکات مورد نیاز در مورد آماده سازی و ارسال مدارک نوشته شده است .


مدارک لازم برای ثبت نام و اخذ پذیرش تحصیلی در کالجهای زبان انگلیسی در مالزی :

۱- مدرک دیپلم (ترجمه شده به زبان انگلیسی و تایید دادگستری)

۲- مدرک دیپلم وو ریزنمرات (نسخه فارسی )

۲- کلیه صفحات پاسپورت ( حتی صفحه های خالی و صفحه اول که آرم جمهوری اسلامی ایران دارد)

۳- یک قطعه عکس رنگی ۴.۵*۳.۵ با زمینه سفید – دانلود مشخصات عکس – دانلود نمونه عکس مورد تایید

۴- فرم ثبت نام تکمیل شده 

۵- فرمهای تکمیل شده آزمایشات پزشکی


مدارک لازم برای ثبت نام و اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس دانشگاههای مالزی :

۱- مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ریزنمرات هر دو دوره (ترجمه شده به زبان انگلیسی و تایید دادگستری) – اگر پیش دانشگاهی ندارد فقط دیپلم ارسال شود

۲- مدرک فوق دیپلم و ریزنمرات ، اگر فوق دیپلم دارید (ترجمه شده به زبان انگلیسی و تایید دادگستری)

۳- کلیه صفحات پاسپورت ( حتی صفحه های خالی و صفحه اول که آرم جمهوری اسلامی ایران دارد)

۴- یک قطعه عکس رنگی ۴.۵*۳.۵ با زمینه سفید – دانلود مشخصات عکس – دانلود نمونه عکس مورد تایید

۵- مدرک آیلتس و یا تافل ( اگر دارید )

۷- فرم ثبت نام تکمیل شده مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس و دکترا دانشگاههای مالزی :

۱- مدرک فوق دیپلم و ریزنمرات ، اگر فوق دیپلم دارید (ترجمه شده به زبان انگلیسی و تایید دادگستری)

۲- مدرک لیسانس و ریزنمرات (ترجمه شده به زبان انگلیسی و تایید دادگستری)

۳- مدرک فوق لیسانس و ریزنمرات دوره (ترجمه شده به زبان انگلیسی و تایید دادگستری) ( فقط متقاضیان دوره دکترا )

۴- صفحه اول پاسپورت

۵ – یک قطعه عکس رنگی ۴.۵*۳.۵ با زمینه سفید – دانلود مشخصات عکس – دانلود نمونه عکس مورد تایید

۶ – مدرک آیلتس و یا تافل ( اگر دارید)

۷ – فرم ثبت نام تکمیل شده 

۸- فرم تکمیل شده مشخصات اساتید ( خودتان فرم را تکمیل کنید )

۹- پروپوزال ( برای کلیه رشته های دکترا و رشته های با ساختار ریسرچ در مقطع فوق لیسانس )

۱۰ – نامه تامین مالی

۱۱ – گواهی سوابق کاری در صورتی که سابقه کار دارید نکات لازم هنگام آماده کردن مدارک:

۶- متقاضیانی که پروپوزال نیار دارند، پروپوزال را با دو فرمت PDF و WORD ارسال نمائید
۷- در صورت وجود مشکل در تهیه مدارک و هر سوالی در این زمینه از طریق ایمیل و یا تلفن با ما تماس بگیرید.


نحوه ارسال مدارک :

کلیه مدارک را به صورت اسکن شده ( رنگی ) به ایمیل ما ارسال کنید،مشاورین ما کمتر از ۲۴ ساعت، مدارک شما را بررسی میکنند و بعد از تائید مدارک توسط مشاورین، به شما اطلاع داده مشود و اقدام به انجام مراحل اخذ پذیرش میکنیم. لازم به ذکر است که کلیه مراحل اخذ پذیرش بوسیله کپی مدارک شما انجام میشود و بعد از اخذ پذیرش و ورود دانشجو به مالزی، اصل مدارک روز ثبت نام نهایی،توسط دانشجو به دانشگاه تحویل داده میشود و بعد از تائید، مجدد اصل مدارک به دانشجو باز گردانده میشود.

سوال و جوابهای متدوال در زمینه مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و اخذ پذیرش

سوال : آیا پاسپورت باید ترجمه شود؟

جواب : خیر

سوال : هر کدام از مدارک باید چند سری ترجمه شوند؟

جواب : هر مدرکی که نیاز به ترجمه دارد فقط یکسری ترجمه انجام بدهید

سوال : مدرک تحصیلی من موقت میباشد و زیر ان نوشته ارزش ترجمه ندارد، آیا میتوانم برای پذیرش اقدام کنم ؟

جواب : مدرک موقت را به دارالترجمه ببرید و درخواست کنید که ترجمه غیر رسمی انجام بدهند و با همان ترجمه غیر رسمی ما کار پذیرش را انجام میدهیم . دوستانی که مدرک اصل دارند به هیچ عنوان ترجمه غیر رسمی انجام ندهند.

سوال : تفاوت ترجمه رسمی و غیر رسمی چیست؟

جواب : ترجمه رسمی یعنی یک مدرک ترجمه شود و مهر دارالترجمه را داشته باشد و سپس به دادگستری و وزارت امور خارجه ارسال شود و مهر تائید این دو مرکز در برگه ترجمه شده ثبت شود. ترجمه غیر رسمی یعنی مدرک شما ترجمه شود و فقط مهر دارالترجمه در مدرک ثبت شود.

سوال : به دلیل نرفتن به خدمت سربازی پاسپورت ندارم ، آیا بدون پاسپورت میتوانم برای پذیرش اقدام کنم ؟

جواب: به جای پاسپورت میتوانید کارت ملی را ترجمه و ارسال کنید

سوال : سابقه کار باید با بیمه باشد؟

جواب: داشتن سابقه کار اجباری نیست و اگر هم دارید برای بالا بردن شانس پذیرش ارسال کنید، نیازی به داشتن بیمه نیست .

سوال: من در ترم آخر هستم و هنوز مدرکم اماده نشده ، آیا میتوانم برای پذیرش اقدام کنم ؟

جواب : ثبت نام برای اخذ پذیرش در صورتی که درستان به اتمام نرسیده باشد غیر ممکن میباشد. و در بعضی از دانشگاه مشکلی نیست و شما میتوانید با ارائه نامه اشتغال به تحصیل اقدام به اخذ پذیرش کنید. و ریز نمرات دروسی که گذرانده اید را ضمیمه کنید . با ارسال نام دانشگاه به ایمیل ما ، به شما اعلام میکنیم که دانشگاه مورد نظر نامه اشتغال به تحصیل را میپذیرد یا خیر.

نکته : زمان اقدام برای ویزای دانشجویی ، پاسپورت باید حداقل ۲ سال اعتبار داشته باشد.

دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در مالزی
طبق آخرین ارزشیابی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری ایران در سال ۲۰۱۸ ، موسسات خارج از ایران و شعب آنان در کشورهای مختلف، بر اساس ویژگی‌های عمومی، آموزشی، پژوهشی و فناوری، اداری ـ مالی و رفاهی، به یکی از گروههای زیر سطح بندی می‌شوند .

گروه الف: مؤسسات ممتاز

گروه ب: مؤسسات خوب

گروه ج: مؤسسات متوسط

بر اساس این ارزشیابی، دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم در مالزی از ابتدای سال ۲۰۱۸ میلادی به صورت زیر مورد ارزشیابی قرار گرفته اند.

دانشگاه های مورد تایید ایران وزارت علوم ایران در مالزی از ایتدای سال ۲۰۱۸ میلادی
نام دانشگاه به فارسی . مقاطع و رشته های مورد تایید نام دانشگاه به انگلیسی
گروه الف : دانشگاه های ممتاز
دانشگاه یو ام در کلیه مقاطع و کلیه رشته ها University of Malaya
دانشگاه یو کی ام در کلیه رشته ها و مقاطع به استثنای دانشکده آموزش (Faculty of Education) و دانشکده اقتصاد و مدیریت (Faculty of Economics and Management ) University Kebangsan malaysia (UKM )
دانشگاه یو پی ام در کلیه رشته ها و مقاطع به استثنای (Faculty of Human Ecology) University Putra Malaysia ( UPM )
گروه ب : دانشگاه های خوب
دانشگاه یو اس ام مالزی در کلیه رشته ها و مقاطع University Sains Malaysia (USM)
دانشگاه یو تی ام مالزی در کلیه رشته ها و مقاطع University Teknologi Malaysia (UTM)
دانشگاه پتروناس مالزی در کلیه مقاطع فقط در رشته های مهندسی نفت و مهندسی شیمی Universiti Teknologi Petronas (UTP)
گروه ج : دانشگاه های متوسط
دانشگاه موناش در مقطع لیسانس کلیه رشته ها و در مقطع فوق لیسانس در رشته های

International Business, Communication and Media Studies, MBA

Monash University
دانشگاه تیلورز مالزی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته های توریسم و هتلداری Taylor’s University Malaysia
شعبه دانشگاه ناتینگهام انگلستان در کلیه مقاطع کلیه رشته ها

University of Nottingham Malaysia
دانشگاه ام ام یو مالزی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته های

Multimedia, IT,Computer Science,Computing Science

University Telekom Malaysia (MMU)
دانشگاه یونیتن مالزی در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته های مهندسی برق و مکانیک University Tenaga Nasional (Uniten)

کلیه اطلاعات این صفحه از سایت وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری ایران گرفته شده است، علاقه مندان به تحصیل در مالزی، میتوانند جهت کسب اطلاعات جامع در مورد ارزشیابی دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم ایران به این لینک مراجعه کنند.

دانشگاه های بالا برای رشته های غیر پزشکی میباشند . رشته های پزشکی و زیرشاخه های ان توسط وزارت بهداشت ارزیابی میشود و دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت از سال ۲۰۱۸ به بعد به صورت زیر میباشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت به سایت وزارت بهداشت ایران مراجعه کنید.

دانشگاه یو ام

دانشگاه یو کی ام

دانشگاه یو اس ام

دانشگاه یو پی ام

رنکینگ یعنی چی : رنک ( Rank ) یک کلمه انگلیسی میباشد به معنای رتبه

رنکینگ جهانی دانشگاههای دنیا، هر ساله توسط موسسه کیو اس ( QS ) بررسی میشود، موسسه QS رنکینگ جهانی دانشگاههای دنیا را بر اساس موارد زیر ارزشیابی میکند:

۱- کیفیت آموزشی هر دانشکده و هر رشته
۲- تعداد دانشجویان خارجی
۳- شهری که دانشگاه در آن واقع شده است
۴- امکانات موجود در وبسایت هر دانشگاه

بر اساس موارد بالا، این موسسه هر ساله، ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا را رتبه بندی میکند، که آخرین ارزیابی این موسسه مربوط به سال ۲۰۱۴ میباشد، که در لیست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ نام هفت دانشگاه مالزی نیز دیده میشود که رنکینک جهانی این ۷ دانشگاه در جدول زیر نمایش داده شده است.

رنکینگ جهانی دانشگاههای مالزی در سال ۲۰۱۴ بر اساس ارزشیابی موسسه QS
نام دانشگاه رنکینگ جهانی
Universiti Malaya (UM) 151
Universiti Kebangsaan Malaysia (UKM) 259
Universiti Teknologi Malaysia (UTM) 294
Universiti Sains Malaysia (USM) 309
Universiti Putra Malaysia (UPM) 376
International Islamic University Malaysia (IIUM) 520
Universiti Teknologi MARA ( UiTM) 700

با مراجعه به سایت QS میتوانید این رنکینگ ها را مشاهده کنید، بعد از ورود به سایت، روی گزینه University Rank کلیک کنید، سپس روی View the QS world university Ranking کلیک کنید و با انتخاب نام کشور، از گزینه Filter By Location مالزی را انتخاب کنید و لیست دانشگاههای مالزی که رتبه زیر ۱۰۰۰ دارند را مشاهده نمائید.

لازم به ذکر است که بر اساس ارزشیابی سال ۲۰۱۳، نام ۲ دانشگاه ایران در لیست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر دنیا دیده میشود،

دانشگاه صنعتی شریف با رنک جهانی ۶۲۰ و دانشگاه تهران با رنک جهانی ۶۵۰ .

ساختار تحصیلی در زبان انگلیسی به معنای ( Course Structure ) میباشد، یعنی شیوه تدریس یک رشته که تعریف کردن ساختار تحصیلی در دانشگاههای مالزی، صرفا برای رشته های مقاطع فوق لیسانس و دکترا در نظر گرفته میشود .

ساختارهای تحصیلی در دانشگاه های مالزی عبارتند از

۱- ساختار کلاس درس : این ساختار را با اسامی By Course و ،Taught Course نیز میشناسند .
این ساختار برای رشته های مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های مالزی در نظر گرفته میشود، دانشجویانی که ساختار رشته تحصیلی انتخابیشان در مقطع فوق لیسانس به صورت کلاس درس میباشد، ملزم به گذراندن ۳۴ الی ۴۰ واحد درسی و گذراندن پروژه پایانی ۶ واحدی و در نهایت دفاعیه از پروژه پایانی میباشند.

۲- ساختار تحقیقاتی : این ساختار را با اسامی By Research و With Thesis نیز میشناسند.
این ساختار برای رشته های مقطع فوق لیسانس و دکترا در دانشگاه های مالزی در نظر گرفته میشود، دانشجویانی که ساختار رشته تحصیلی انتخابیشان در مقطع فوق لیسانس و یا دکترا به صورت تحقیقاتی میباشد باید زمان ثبت نام اولیه و گرفتن پذیرش، یک طرح تحقیقاتی ( پروپوزال ) ارائه دهند و یک استاد راهنما ( Supervisor) برای طرح پیشنهادی خود در نظر بگیرند و بعد از تائید نهایی استاد راهنما، اقدام به اخذ پذیرش نمایند.
در این ساختار کلاس درس برگزار نمیشود و دانشجو در طول دوره تحصیل، با کمک استاد راهنما روی طرح پیشنهادی خود ( پروپوزال ) کار میکند و در نهایت با ارائه گزارش نهایی کار خود ( پایان نامه ) از پایان نامه خود دفاع میکند.

در بعضی از دانشگاه های مالزی معمولا بین ۱۰ الی ۱۲ واحد درس در ترم اول به صورت حضور در کلاس برای دانشجو در نظر گرفته میشود، که تعداد واحدها و گرفتن و یا نگرفتن آنها به نظر استاد راهنما بستگی دارد.

۳- ساختار کلاس درس و تحقیق : این ساختار را با اسامی By Course and Research و Mixed Mode میشناسند .
این ساختار ترکیبی از دو ساختار بالا میباشد و برای رشته های مقطع فوق لیسانس در دانشگاههای مالزی در نظر گرفته میشود. دانشجویانی که ساختار رشته تحصیلی انتخابیشان در مقطع فوق لیسانس به صورت کلاس درس و تحقیق میباشد، ملزم به گذراندن ۲۵ واحد درسی و پروزه ۲۰ واحدی و در نهایت دفاعیه از پروزه پایانی میباشند.
در این ساختار، ۵۰% زمان کل تحصیل برای گذراندن ۲۵ واحد درسی به صورت حضور در کلاس در نظر گرفته میشود و ۵۰% از کل دوره دوره تحصیل را دانشجو موظف است روی پروزه پایانی که از طرف دانشگاه در نظر گرفته میشود با کمک استاد راهنمایی که انتخاب میکند کار کند.

اولین موردی که دانشجویان متقاضی تحصیل در مالزی بررسی میکنند و برایشان خیلی مهم هست ، بورسیه تحصیلی در مالزی میباشد .در طول چندین سال فعالیت گروه ما در زمینه مشاوره دانشجویان در مالزی ، تقریبا ۹۰ % دانشجویان تقاضای راهنمایی برای گرفتن بورسیه تحصیلی در مالزی داشته اند . و سوالات زیر در این زمینه همیشه در دسته سوالات مهم متقاضیان تحصیل در مالزی بوده است :

مراحل اخذ بورسیه تحصیلی در مالزی چگونه است ؟

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در مالزی چگونه است ؟

آیا دانشگاه های مالزی بورسیه تحصیلی دارند ؟

آیا میتوانیم بورسیه تحصیلی در مالزی بگیرم ؟

آیا میتوانم هزینه های زندگی را از طریق بورسیه تحصیلی پرداخت کنم؟

نحوه اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی چگونه است ؟

مبلغ بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی چقدر در ماه میباشد ؟

آیا شرایط من برای گرفتن بورسیه تحصیلی مناسب میباشد؟

در این صفحه میخواهیم به کلیه سوالات بالا پاسخ بدهیم و در مورد انواع بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، کمک هزینه تحصیل در مالزی ، تخفیف شهریه دانشگاه های مالزی و همه مواردی که باعث میشود از طرف دانشگاه مبلغی پول به دانشجو پرداخت شود توضیح بدهیم .

نکته : کالج های زبان انگلیسی در مالزی به هیچ عنوان بورسیه تحصیلی و کمک هزینه ندارند ، در صورتی که میخواهید برای تحصیل در دوره های زبان به مالزی بیائید به هیچ عنوان به بورسیه تحصیلی کالج های زبان مالزی فکر نکنید . کالجهای زبان انگلیسی در مالزی و کلا هر مرکز آموزشی زبان انگلیسی در مالزی بورسیه تحصیلی ندارند .

اطلاعات این صفحه فقط درباره بورسیه تحصیلی دانشگاه های مالزی میباشد .

تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی :

روزانه سوالات خیلی زیادی برای تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی از ما پرسیده میشود و همه دانشجویان میخواهند شرایط تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی را بدانند .

تخفیف شهریه فقط در دانشگاه های خصوصی مالزی وجود دارد ( دانشگاه های دولتی مالزی تخفیف شهریه ندارند ) .

متاسفانه وقتی در اینترنت کمی در مورد تحصیل در مالزی سرچ و تحقیق میکنید ، مطالب زیادی در مورد تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی و مواردی از این قبیل میبینید.

دوستان عزیز اگر برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی مالزی می آیید به هیچ عنوان به فکر تخفیف شهریه نباشید . فقط گاهی اوقات یک الی ۲ تا از دانشگاه های خصوصی مالزی به دلیل کم بودن تعداد دانشجویان خارجی در آن دانشگاه فقط برای اینکه تعداد دانشجویان خارجی بیشتر جذب کنند ، برای یک دوره کوتاه اعلام میکنند اگر در ترم جدید کسی ثبت نام کند برای مثال ۱۰% الی ۳۰ درصد تخفیف شهریه میدهیم ( همین الان که این مطلب نوشته میشود همین دو دانشگاهی که اعلام کردیم را ما مستقیم تماس گرفتیم و گفتند تخفیف شهریه نداریم و از ۶ ماه پیش هم نداشته ایم و در آینده هم معلوم نیست داشته باشیم یا نه !!!! )

این تخفیف شهریه در دانشگاه های خصوصی مالزی به هیچ عنوان به داشتن معدل بالا ، داشتن مقاله و شرایط تحصیلی خوب مربوط نیست ، و فقط برای جذب بیشتر دانشجوی خارجی هست .

ما دانشجویان خیلی خیلی زیادی داشته ایم که در دانشگاه های خصوصی مالزی جز نفرات اول تا سوم دانشگاه بوده اند و حتی با درخواست و نامه نگاری و کلی تلاش حتی یک دلار هم به انها تخفیف شهریه نداده اند .

از امروز به بعد به فکر تخفیف شهریه در دانشگاه های خصوصی مالزی نباشید … دانشگاه های دولتی هم که اصلا چیزی به نام تخفیف شهری ندارند.

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی :

قبل از اینکه در مورد بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی توضیح بدهیم لازم است چند نکته را یاداوری کنیم سپس به شرح بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی بپردازیم .

نکته اول : این نوع بورسیه بیشتر در دانشگاه دولتی مالزی داده میشود.

نکته دوم : این نوع بورسیه تحصیلی بیشتر به دانشجویان دکترا داده میشود

سوال : من میخواهیم برای مقطع فوق لیسانس دانشگاه های دولتی مالزی پذیرش بگیرم ، آیا میتوانیم بورسیه تحصیلی بگیرم ؟

جواب : همان طور که میدانید ، رشته های مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های دولتی مالزی دارای ۳ ساختار میباشند .

ساختار اول : تحصیل به صورت تحقیقاتی ( Research ) ، که همانند دوره دکترا میباشد

ساختار دوم : تحصیل به صورت کلاس درس ( Course Work ) : دانشجو برای هر درس کلاس دارد و در پایان هر ترم آزمون مربوط به آن درس را شرکت میکند ( مثل مقطع لیسانس )

ساختار سوم : تحصیل به صورت تحقیقاتی و کلاس درس ( Course & Research ) : که تقریبا نیمی از دوره تحصیل را صرف گذراندن واحد های درسی در کلاس درس میکنید و نیمی دیگر را روی پروزه پایانی کار میکنید و کلاس درس ندارید .

بورسیه تحصیلی فوق لیسانس فقط به دانشجویانی داده میشود که تحصیل آنها به صورت ساختار اول ( تحقیقاتی ) باشد .

تقریبا در این سالها بورسیه تحصیلی در مالزی به دانشجویان فوق لیسانس با ساختار تحصیلی هم نمیدهند و از هر ۵۰۰ دانشجو به یکی الی دو نفر میدهند فقط در صورتی که پروپوزال شما خیلی خیلی عالی و جدید و مفید برای کشور مالزی باشد، در نتیجه دانشجویانی که برای مقطع فوق لیسانس میخواهند به مالزی بیایند به بورسیه تحصیلی در مالزی فکر نکنند و روی این گزینه برنامه ریزی نکنند .

تا اینجا یک جمع بندی میکنیم : بورسیه تحصیلی در دانشگاه های دولتی تقریبا برای دانشجویان دکترا میباشد . از اینجا به بعد ما در مورد بورسیه تحصیلی در مالزی برای دانشجویان دکترا صحبت میکنیم .

انواع بورسیه تحصیلی و کمک هزینه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی مالزی :

بورسیه تحصیلی از طرف دانشگاه :

به دلیل اینکه دانشگاه های دولتی مالزی زیر نظر مستقیم وزارت علوم مالزی هستند ، برای انجام بعضی از تحقیقات ، بودجه ای در اختیار دانشگاه قرار میگیرد و دانشگاه این بودجه را در اختیار دانشجویان دکترا قرار میدهد و دانشجو در قالب یک قرارداد با دانشگاه متعهد میشود تحقیقات و پروژه ای که دانشگاه در اختیارش میگذارد انجام بدهد و در بعضی مواقع پروپوزالی که دانشجو ارائه میدهد ، موضوعی مهم و مفید برای دانشگاه و دولت مالزی میباشد و برای انجام ان میتواند درخواست بورسیه به دانشگاه بدهد ، و برای انجام این تحقیق مبلغی به صورت ماهیانه در یک دوره مشخص به دانشجو پرداخت میشود .

گرفتن این بورسیه کار آسانی نیست و به موارد زیر بستگی دارد :

داشتن معدل بالا در مقطع فوق لیسانس و فوق لیسانس

داشتن تعداد زیاد مقالات بین المللی

داشتن پروپوزال مهم و جدید

سوال : چه زمانی برای این نوع بورسیه میتوانید به دانشگاه درخواست بدهید ؟

جواب :ابتدا باید پذیرش خود را در مقطع دکترا بگیرید، و به مالزی بیائید و بعد از ثبت نام نهایی در صورتی که شرایط این نوع بورسیه را دارید در قالب یک نامه به دانشگاه درخواست بدهید .

احتمال گرفتن این نوع بورسیه در صورتی که شرایط شما خوب باشد تقریبا ۳۰% میباشد .

به این نوع بورسیه تحصیلی معمولا Scholarship میگویند .

بورسیه تحصیلی از طرف استاد راهنما یا همان Supervisor :

زمان اخذ پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی مالزی ، شما ابتدا یک استاد راهنما انتخاب میکنید که در طول دوره دکترا استاد راهنمای شما برای انجام پروژه دوره دکترا میباشد که به این استاد راهنما Supervisor میگویند .

معمولا بعضی از اساتید راهنما برای انجام بعضی از تحقیقات و پروژه ها بودجه ای از طرف دانشگاه میگیرند ، و مبلغی از این بودجه را به صورت ماهیانه به دانشجویانشان پرداخت میکنند و دانشجو هم در مقابل دریافت این مبلغ متعهد میشود کارهایی را برای استاد راهنما انجام دهد. برای مثال دانشجو در قبال دریافت این هزینه میتواند به عنوان دستیار استاد در تدریس ( Lecturer Assistance ) و یا دستیار استاد در یک پروژه تحقیقاتی ( Research Assistance ) فعالیت کند .

سوال : چه زمانی برای این نوع بورسیه میتوانید به استاد راهنما درخواست بدهید ؟

جواب :ابتدا باید پذیرش خود را در مقطع دکترا بگیرید، و به مالزی بیائید و بعد از ثبت نام نهایی و اتمام ترم اول در صورتی که شرایط این نوع بورسیه را دارید در قالب یک نامه به استاد راهنما درخواست بدهید .

به این نوع بورسیه معمولا Fund و یا Grant میگویند و گرفتن این نوع بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی تقریبا شانسی میباشد و اول بستگی به این دارد که استاد راهنمای شما بودجه ای دارد یا نه و دوم به شرایط شما و توانایی های علمی شما دارد که استاد در ترم اول از شما میبیند .

نتیجه گیری کلی در مورد بورسیه تحصیلی در مالزی :

بر اساس اطلاعات بالا ، گرفتن بورسیه تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، گرفتن کمک هزینه تحصیلی در دانشگاه های مالزی ، گرفتن تخفیف شهریه در دانشگاه های مالزی کاملا شانسی میباشد و بهتر است به این موضوع فکر نکنید و برای کلیه هزینه های تحصیلی و زندگی خود قبل از ورود به مالزی کاملا برنامه ریزی کنید و در صورتی که میتوانید هزینه های تحصیل و زندگی در مالزی را تامین کنید به مالزی بیائید.

امور کار و اشتغال

مهمترین مساله این است که نوع فعالیت شما که منجر به درآمد می شود مبتنی بر اجازه کار در کشور باشد والا عواقب سختی خواهد داشت .

انواع کسب و کارها در مالزی باید توسط این دو نوع سازمان های تجاری انجام شوند: شرکت های تجاری (تحت قانون ثبت فعالیت کسب و کار ۱۹۵۶) شرکت های ثبت شده (تحت قانون شرکت ها ۱۹۶۵).

یک شرکت ثبت شده، شخصیتی مصنوعی است که توسط قانون ایجاد شده است و از نظر قانونی مستقل از صاحبان است. رایج ترین نوع شرکت ثبت شده در مالزی یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود است، که به عنوان “SDN BHD” شناخته می شود (ترجمه شده به عنوان – محدودیت خصوصی).

اگر نام شرکت با “SDN BHD” به پایان برسد، ما می توانیم تشخیص دهیم که یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود است. به عنوان مثال یک شرکت با نام – ABC Sdn Bhd، یک شرکت سهامی با مسئولیت محدود است.

مالکیت یا مشارکت انفرادی مجاز به داشتن اسم انتهایی “SDN BHD” نیست، زیرا این یک شرکت ثبت نشده نیست. اغلب، مالکیت یا مشارکت انفرادی به عنوان ABC Enterprise یا ABC & Co. نام گذاری می شود.
یک شرکت دارای حقوق قانونی مشابه با یک شخص طبیعی است.

همه کسب و کارها باید برخی از شرایط قانونی را قبل از شروع به کار مرتب نمایند. کسب و کارهای مواد غذایی، قبل از شروع درخواست برای مجوزهای کسب و کار باید به مجوزهای بازرسی های بهداشتی، درخواستی ارائه کنند. بعضی از کسب و کارها ممکن است نیاز به درخواست مجوزهای خاص صنعتی داشته باشند.

هزینه های زیر را برای ثبت یک شرکت باید متحمل شوید:

هزینه های ثبت کسب و کار (RM 60)
هزینه وکالت (RM 3,000)
ثبت اسم حیطه کاری (RM 100)
بیمه مانند مسئولیت عمومی، حفاظت از درآمد، وسایل نقلیه و غیره (RM 900)
اجازه نامه ها و مجوزها (RM 150 برای اجازه نامه غذا)
غرامت کارگران
توجه به این نکته مهم است که هزینه های راه اندازی یک شرکت انفرادی از یک مشارکت متفاوت است. برخی از هزینه های اضافی که توسط یک مشارکت به وجود می آید؛ شامل هزینه قانونی تهیه توافق نامه های مشارکت می باشد.

شروع به کار کسب و کارها می تواند درون یک ساختمان باشد یا نه. اگر ماهیت کسب و کار شما آنلاین یا آزاد باشد، شما نیاز به ساختمانی ندارید. با این حال، اگر شما نیاز به انجام کسب و کارتان در یک ساختمان مناسب دارید، برای اجاره یا خرید باید به دنبال استراتژیک ترین مکان باشید.

به عنوان بخشی از نیازهای بازاریابی کسب و کار، شما به یک لوگو (RM 800)، وب سایت (RM 3،۵۰۰)، بروشور( RM 1،۰۰۰ )، کارت های تجاری (RM 40)، تابلوی تبلیغاتی ( RM5،۰۰۰) و تبلیغات در صفحات زرد (RM 3،۰۰۰)، روزنامه ها (RM 17،۰۰۰ برای آگهی تمام رنگی)، سایر وب سایت های مرتبط و غیره نیاز دارید. برای شروع این کار، شما نیاز به خدمات طراح گرافیک و توسعه وب سایت دارید، در حالی که شامل هزینه های دیگر، مانند هزینه های حوزه کاری و تشکیلات (RM 300) برای وب سایت تان می شود.همه این هزینه ها تا حدود RM 30,640 نیز اضافه می شود.

شما باید افرادی را استخدام کنید و آنها باید حقوق و دستمزد خود را دریافت کنند و سایر مزایا به آنها ارائه شوند، هزینه های استخدام مانند تبلیغات شغلی، که در پورتال شغلی چیزی حدود RM 600 هزینه دارد، و در صورت تبلیغ در روزنامه هزینه بیشتری باید بپردازید. فرض کنید اگر شما پنج کارمند با متوسط حقوق RM 3،۰۰۰ دارید.

سیاست دولت مالزی اعطای فرصت های شغلی به نیروی کار محلی است , لذا دولت تلاش میکند تا نیروی خارجی سهم زیادی در افزایش تولید ملی نداشته باشد. با این وجود دولت مالزی نیاز به نیروی کار خارجی را نمی تواند نا دیده بگیرد. بیش از دو میلیون نفر کارگر خارجی ( قانونی و غیر قانونی) در مالزی بکار اشتغال دارند کارگران اندونزیایی ، نپالی، هندی، ویتنامی، بنگلادشی بیشترین تعداد کارگر در این کشور را دارند، دولت مالزی بنا به نوع کار الویت هائی را برای برخی از کارگران این کشورها قائل شده است. بطور کلی کشور مالزی به نوعی بدنبال کاهش و کنترل بیشتر کارگران خارجی است.

منظور از ویزای کار ویزائی است که یک فرد متخصص و یا غیر متخصص ( کارگر) خارجی جویای کار با داشتن آن مجاز است در یک موسسه یا شرکت مشغول بکار شود. ویزای کار در مالزی توسط کارفرما و پس از طی یک دوره آموزشی برای جویای کار درخواست می شود کارفرما باید مالیات مربوط به اشتغال را نیز پرداخت نماید. شخص جویای کار نمی تواند شخصاً این نوع ویزا را درخواست کند بلکه باید توسط کارفرما انجام شود. شرایط کار برای ایرانیانی که در مالزی مجوز اقامت ندارند بسیار مشکل است. و توصیه می شود که با ویزای توریستی و سفر های توریستی نباید به کار در مالزی مبادرت نمود.

ویزای کار اشکال مختلفی دارد:

ویزای اشتغال حرفه ای: Employmant pass (professional Visa)

شرکت های خصوصی متعلق به افراد خارجی و یا شرکت های مالزیائی می توانند از خارجیان برای گروه مشاغل تخصصی و حرفه ای زیر درخواست ویزا نمایند این ویزا می تواند برای مدت دو سال اعتبار داشته باشد.

پست های کلیدی: مدیریت عالی شرکت ها ، مسئولیت مراقبت از منافع شرکت و سرمایه گذاری، مسئولیت تعیین سیاسیت ها و اهداف شرکت

مسئولیت های اجرائی: مدیریت میانی پست های تخصصی، تجارب علمی و حرفه ای مورد نیاز، تخصص های عملی در مورد مشاغل مورد نظر، مسئولان اجرای سیاست های شرکت و ناظر بر کارکنان رده پائین

سمت های غیر اجرائی: تخصص های بالا و مهارتهای فنی مربوط به مشاغل خاص مانند: طراح صنعتی، مبلمان و لباس، قالب ساز و جوشکار حرفه ای و …


ویزای مشاغل کارگری:

این ویزا اختصاص به کارگران خارجی غیر متخصص و نیمه ماهر دارد مدت آن یکساله و قابل تمدید است. ویزای این نوع مشاغل به کشورهای خاصی مانند اندونزی، هند، نپال، بنگلادش و… داده میشود. که بطور عمده شامل بخش های زیر است.

الف – تولیدات صادرات محور: این بخش تمامی تولیدات صادرات محور را که بیش از %۵۰ تولیدات آن برای صادرات باشد را در بر می گیرد.

ب- تولیدات غیر صادرات محور: شامل صنایع وابسته به چوب , صنایع مبلمان ,صنایع وابسته به لاستیک , صنایع وابسته به پلاستیک , صنایع فرآوری مواد غذایی , صنعت مواد ساختمانی , صنعت آهن و فولاد و صنایع معدنی , صنعت سرامیک , صنعت نساجی , صنعت کفش , مهندسی و صنعت ساخت و صنعت سنگهای معدنی و قیر . دو شرط برای بکار گیری نیروی کار خارجی در زمینه صنایع غیر صادرات محور وجود دارد: کل فروش شرکت در سال دو میلیون رینگیت و بیشتر باشد یا حد اقل سرمایه پرداخت شده شرکت بیش از ۱۰۰,۰۰۰ رینگیت باشد .

ج- بخش کشاورزی و صنایع وابسته :

شامل بخشهایی از قبیل محصولات کشاورزی , مواد غذایی , پرورش گل , دامپروری , آبزیان

د- بخش ساخت و ساز و ساختمان

ه- بخش خدمات :

فقط شامل کارگر رستوران در سراسر کشور به عنوان آشپز وکارگر عمومی (ظرفشور , نظافت چی) میشود. کارگران خارجی به عنوان پیشخدمت , صندوقدار , حمل کننده بار در بنادر و فرودگاهها , خدمات خانگی شستشوی لباس و باشگاه گلف (به استثنای پادو در باشگاه گلف) نمیتوانند کار کنند.


ویزای مرتبط ( Referred visa ):

ویزاییست که توسط کار فرما از دفاتر مهاجرت مربوطه در خواست گردیده و از سوی نمایندگی های مالزی در خارج از کشور با صدور آن موافقت شده است . مدارک مورد نیاز برای درخواست referrd visa عبارتند: از ۱- نامه درخواست کار فرما ۲- اصل وکپی نامه وزارت کشور, نامه بخش مهاجرت مالزی (در مورد جابجایی محل کار) ۳- سپرده ضمانت یا ضمانت نامه بانکی معتبر برای ۱۴ ماه ۴- فرم کامپیوتری مشخصات کاری ۵- گواهی سلامت از وزارت بهداشت کشور مبدا و تایید شده در وزارت بهداشت کشور مالزی ۸- فرم درخواست referrd visa .

هزینه های صدور referrd visa با مالیات یک ساله آن برای بخشهای تولید و ساخت و خدمات در حدود ۱۳۰۰رینگیت میباشد .

متاسفانه بر اساس قوانین دولت مالزی، کار در مالزی برای دانشجویان در زمان تحصیل ممنوع میباشد ، یعنی کلیه کسانی که ویزای دانشجویی در مالزی دارند نمیتوانند به صورت پاره وقت و تمام وقت کار کنند .

همراهان دانشجویان هم نمیتوانند با ویزای همراه در مالزی کار کنند . برای مثال اگر شما برای تحصیل به مالزی می آیید و همسرتان فقط به عنوان همراه با شما به مالزی می آید و نمیخواهند در دانشگاه های مالزی تحصیل کنند ، با ویزای همراه نمیتوانند در مالزی کار کنند . ولی در صورتی که بتوانند کار پیدا کنند ، میتوانند ویزای همراه را به ویزای کار تبدیل کنند و مشغول به کار شوند .

نکته : متاسفانه در مالزی کار به سختی پیدا میشود و بهتر است همراهان به امید پیدا کردن کار در مالزی به مالزی نیایند.

پیشنهاد گروه مشاورین ایران تو مالزی به آن دسته از دوستانی که تخصص خاصی دارند، و میتوانند در منزل تخصصشان را آموزش دهند، این است که از طریق درج آگهی در اینترنت در بین جامعه ایرانیان مالزی و یا خارجیان مشتری جذب کنند و تخصصشان را آموزش دهند .

برای مثال چنانچه شما دبیر زبان انگلیسی میباشید و تخصص آموزش زبان انگلیسی به صورت کلاس خصوصی را دارید میتوانید با درج اگهی و جذب زبان آموز، این کار را در منزل انجام دهید و یا هر نوع تخصصی که نیاز جامعه ایرانیان مالزی باشد و امکان آموزش آن در منزل باشد میتوانید انجام دهید.

ناگفته نماند، به دلیل حجم دروس دانشگاهی معمولا دانشجویان فرصت انجام کار حتی به صورت پاره وقت را ندارند.

کار در مالزی بعد از فارغ التحصیل شدن :

بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های مالزی ، چنانچه دارای سابقه کار و یا تخصص خاصی هستید ، میتوانید برای پیدا کردن کار در مالزی اقدام کنید . در صورتی که بتوانید در مالزی کار پیدا ، به شما ویزای کار میدهند .

اقامت دائم در مالزی بعد از فارغ التحصیل شدن :

دانشجویان زیادی در این زمینه سوال میپرند که بعد از فارغ التحصیل شدن میتوانیم اقامت مالزی را بگیریم یا خیر ؟ شما تا زمانی که مشغول به تحصیل در مالزی هستید میتوانید ویزای دانشجویی بگیرید که به این نوع اقامت ، دانشجوی میگویند و بعد از فارغ التحصیل شدن در صورتی که بتوانید کار پیدا کنید ، به شما ویزای کار میدهند . و تا زمانی که شما مشغول به کار باشید این ویزای کار هر سال تمدید میشود . ولی به شما اقامت دائم نمیدهند ، این قانون کشور مالزی میباشد و به هیچ کس اقامت دائم نمیدهد .

چنانچه تمایل دارید بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه های مالزی ، دنبال کار در مالزی باشید میتوانید به سایت زیر مراجعه کنید که یکی از معروفترین سایتهای کاریابی در مالزی میباشد .

امور املاک و مسکن

وضعیت تردد شهری ، بافت فرهنگی و قومیتی ، بهداشت محیطی ، نزدیکی به مراکز خرید و نیازهای آموزشی از مهمترین نکات انتخاب مسکن است

خانه های اجاره ای در مالزی به ۳ دسته تقسیم میشوند:

۱- آپارتمان های مبله ( Fully Furnished Unit ) : این نوع خانه ها به طور کامل مبله میباشند و شامل کلیه وسایل مورد نیاز زندگی شامل یخچال، ماشین لباسشویی، کولر، پنکه، سرویس خواب شامل تخت و تشک و کمد، کابینت آشپزخانه، میز غذاخوری، ماکروفر، کتری برقی، جا کفشی، میز مطالعه، آبگرمکن برقی،گاز آشپزی،جارو برقی و مبل میباشند

۲- آپارتمان های نیمه مبله ( Semi Furnished Unit ) : این نوع خانه ها نیمه مبله میباشند و شامل وسایلی از قبیل پنکه، سرویس خواب شامل تخت و تشک و کمد، کابینت آشپزخانه، میز غذاخوری جا کفشی، آبگرمکن برقی،گاز آشپزی و مبل میباشند

۳- آپارتمان های بدون مبلمان ( Empty Unit ) : این نوع خانه ها هیچ کدام از وسایل ذکر شده در دو دسته بالا را ندارند، و بعد از اجاره کلیه وسایل توسط مستاجر تهیه میشود.

بر اساس تجارب چندین ساله گروه ما جهت صرفه جویی در هزینه و موارد بعد از تحویل آپارتمان، پیشنهاد میشود، در صورت سکونت از یک هفته الی ۲ سال در مالزی، آپارتمانهای مبله و یا نیمه مبله اجاره کنید و در صورت اقامت بیشتر از ۲ سال، خانه های خالی اجاره کنید

در کشور مالزی، تقریبا ۹۵% از دانشجویان و خارجی های مقیم مالزی، آپارتمان اجاره میکنند و تقریبا ۵% از خانه های ویلایی استفاده میکنند. دلیل درصد بیشتر استفاده از آپارتمان میتواند ، امنیت ساختمان، امکانات ساختمان از قبیل استخر، کتابخانه، نگهبانی و مواردی از این دسته باشد.

هر اپارتمان معمولا دارای یک قسمت به نام مدیریت میباشد، که در طبقه همکف اپارتمان مستقر هستند و برای اجاره اپارتمان ابتدا باید به مدیریت ساختمان مراجعه شود . هر از گاهی از طریق آگهی های موجود در اینترنت و یا اجنتهای بیرون (Agent ) از ساختمان میتوان برای اجاره اقدام کرد، ولی بهترین و مطمئنترین گزینه مدیریت ساختمان میباشد.

بعد از تائید اجاره و امکانات آپارتمان از جانب مستاجر، هزینه های زیر باید به مدیریت و یا اجنت پرداخت شود
هزینه اجاره ماه اول
هزینه ودیعه ( پول پیش ) معادل ۲ ماه و نیم و یا ۳ ماه اجاره بسته به درخواست صاحبخانه
هزینه تنظیم قرارداد ( معمولا بین ۴۰۰ الی ۷۰۰ رینگیت )

برای مثال اگر اجاره یک اپارتمان ماهی ۱۰۰۰ رینگیت باشد و ودیعه ۲ ماه و نیم در نظر گرفته شود پرداختی ها به صورت زیر میباشد:
اجاره ماه اول: ۱۰۰۰ رینگیت
ودیعه : ۲۵۰۰ رینگیت
تنظیم قرارداد: ۴۰۰ الی ۷۰۰ رینگیت

بعد از پرداخت هزینه کلید تحویل مستاجر داده میشود.

۱- برای کلیه پرداختی ها در زمینه اجاره خانه در مالزی رسید تحویل بگیرید
۲- بعد از تحویل گرفتن خانه، تقریبا ۱ هفته بعد قرارداد آماده میشود و کلیه موارد و وسایل موجود در خانه در قرارداد ذکر میشود، کلیه موارد را چک کنید که با موارد ذکر شده در قرار داد همخوانی داشته باشد.
۳- ممکن است شما به هیچ عنوان صاحبخانه را ملاقات نکنید، ولی شماره تماس و آدرس پستی صاحبخانه به همراه شماره حساب ایشان جهت پرداخت اجاره های بعدی در قرار داد ذکر میشود، حتی الامکان زمان اجاره خانه در مالزی با صاحبخانه تماس بگیرید و از صحت اطلاعات و شماره حساب ایشان اطمینان حاصل کنید.
۴- دو ماه قبل از اتمام قرار داد خانه، در صورتی که میخواهید برای سال بعد تمدید کنید، به صاحبخانه یا مدیریت ساختمان و یا اجنت اطلاع بدهید
۵-اجاره ها را به موقع پرداخت کنید
۶- در صورت تحویل خانه قبل از اتمام موعد قرارداد پول ودیعه به شما برگشت داده نمیشود
۷- در صورتی که میخواهید خانه را به کس دیگری تحویل بدهید برای اجاره، با صاحب خانه هماهنگ کنید
۸- یک نسخه از قرارداد با امضای صاحبخانه را تحویل بگیرید
۹- رسید کلیه اجاره های ماهیانه که پرداخت میکنید را به همراه رسید های پرداختی قبض های برق و آب را نگه دارید و در آخر تحویل دهید
۱۰- در صورت خراب بودن هر نوع وسیله در اولین روز ورود به خانه به صاحبخانه، مدیریت ساختمان و یا اجنت مربوطه اطلاع دهید.

دانشجویانی که از خدمات گروه مشاورین ایران تو مالزی استفاده میکنند، مشاورین ما با آشنایی کامل به کلیه مناطق در مالزی و قوانین اجاره اپارتمان در مالزیف به خوبی شما ره راهنمایی میکنند و بهترین، مناسبترین و نزدیکترین اپارتمان به دانشگاه و یا کالج محل تحصیل را با هماهنگی و همفکری شما برایتان اجاره میکنند.

قیمت  اجاره خانه در مناطق مختلف مالزی در لینک مربوط به هزینه های زندگی ذکر شده است.

خوابگاه در مالزی جز دسته سوالاتی میباشد که برای اکثر دانشجویان پیش می آید، تقریبا همه دانشگاههای دولتی و خصوصی و اکثر کالج های زبان انگلیسی در مالزی دارای خوابگاه دانشجویی مجردی و متاهلی میباشند.

چنانچه به دنبال تجربه زندگی با دانشجویان دیگر کشور ها در مالزی هستید، میتوانید از خوابگاه در مالزی استفاده کنید، تقریبا ۹۰% از دانشجویان ایرانی در کشور مالزی ترجیح میدهند جهت اسکان، در نزدیکی دانشگاه به صورت تنهایی یا با چند نفر دیگر، آپارتمان اجاره کنند.

دلیل انجام این کار امکانات بیشتر آپارتمان و برابری اجاره یک اتاق در خوابگاه و یک اتاق در بیرون دانشگاه میباشد.

برای مثال اگر در دانشگاهی هزینه اجاره یک اتاق ماهیانه ۵۰۰ رینگیت باشد، ۳ نفر از دانشجویان که تقریبا ۱۵۰۰ رینگیت به صورت ماهیانه به خوابگاه پرداخت میکنند، به صورت مشترک و با همین هزینه یک اپارتمان در نزدیکی دانشگاه اجاره میکنند.

کیفیت خوابگاههای دانشجویی در دانشگاههای دولتی و خصوصی مالزی متوسط میباشد، و از طرفی دسترسی به امکانات و مراکز خرید نسبت به اجاره آپارتمان کمی دشوارتر، که این دو مورد هم دلایلی برای تمایل نداشتن دانشجویان ایرانی به اجاره خوابگاه میباشد.

بر اساس تجارب چندین ساله گروه ما، چنانچه قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای دولتی و خصوصی مالزی را دارید، بهترین گزینه جهت اسکان، اجاره آپارتمان در نزدیکی دانشگاه میباشد، در صورتی که تصمیم دارید بعد از آشنا شدن با محیط، منزل اجاره کنید، میتوانید برای ماههای اول به صورت موقت یک اتاق در خوابگاه مالزی اجاره کنید.

خوابگاههای دانشجویی در کالج های زبان نسبت به خوابگاههای دانشگاه کیفیت و امکانات بیشتری دارند و تقریبا ۹۰% از دانشجویان متقاضی در کالج های زبان به دلیل کیفیت خوب خوابگاهها و کوتاه مدت بودن دوره تحصیل، ترجیح میدهند در خوابگاههای مربوط به کالج سکونت داشته باشند.

هزینه اجاره خوابگاههای متاهلی در اکثر مواقع با هزینه اجاره آپارتمانهای اطراف دانشگاه برابری میکند، لذا به دانشجویانی که به همراه خانواده قصد سکونت در مالزی را دارند، پیشنهاد میکنیم از خوابگاههای متاهلی استفاده نکنند و در نزدیکی دانشگاه آپارتمان اجاره کنند.

موارد مهم جهت استفاده از خوابگاههای دانشجویی در مالزی:
۱- چنانچه تصمیم به اجاره خوابگاه دارید، باید قبل از ورود به مالزی فرم مخصوص رزرو خوابگاه را تکمیل کنید و به دانشگاه ارسال کنید، در صورتی که از خدمات گروه ما استفاده کنید، مشاورین ما در این مرحله به شما کمک خواهند کرد
۲- ترجیحا از اتاقهای تک نفره استفاده کنید
۳- به دلیل حضور دانشجویان از ملیت ها مختلف به هیچ عنوان بحث های سیاسی و مذهبی در خوابگاه نکنید
۴- به قوانین و شرایط خوابگاه احترام بگذارید
۵- در صورت بروز هر نوع مشکل مسئول خوابگاه را در جریان بگذارید
۶- اشیای قیمتی خود را در خوابگاه نگهداری نکنید

یکی از گزینه های اسکان در کشور مالزی اجاره اتاق در مالزی میباشد ، برای دانشجویان مجرد و یا دانشجویانی که میخواهند هزینه کمتری بابت اسکان پرداخت کنند. معمولا دانشجویانی ایرانی در مالزی هستند که یک واحد آپارتمان اجاره میکنند ( ۲ خوابه یا ۳ خوابه) و به دلیل بالا بودن اجاره و عدم توانایی در پرداخت هزینه یک واحد اپارتمان کامل، یک الی ۲ اتاق آن را به دانشجویان دیگر به صورت توافقی اجاره میدهند.

دانشجویانی که تمایل به اجاره اتاق در مالزی را دارند، بعد از رسیدن به مالزی، میتوانند به آپارتمانهای نزدیک دانشگاه مراجعه کنند، در صورتی که شخصی اتاقی برای اجاره داشته باشد، آگهی اجاره اتاق به همراه شرایط و هزینه اجاره ماهیانه و شماره تماس اجاره دهنده را در سوپر مارکت ساختمان، دفتر مدیریت ساختمان یا جلوی درب ورودی ساختمان میگذارند و میتوانید با تماس و هماهنگی های لازم اتاق را ببینید و در صورت تائید اجاره کنید.

یکی از اصلی ترین مشکلات اجاره اتاق در مالزی بخصوص برای دانشجویان جدیدالورود این است که افرادی که در آن آپارتمان ساکن هستند به دلیل آشنا نبودن به سیستم کاری و زندگیشان احتمال ایجاد مشکلات شخصی در آینده وجود دارد. به همین دلیل، معمولا دانشجویان ترجیح میدهند در اولین ورود هزینه بیشتری در نظر بگیرند و یک آپارتمان کامل اجاره کنند، سپس از طریق همکلاسی ها و دوستان و آشنایان همخانه بگیرند. و یا در اولین ماه های سکونت در مالزی در خوابگاههای دانشگاه یک اتاق میگیرند و بعد از آشنا شدن با دانشجویان دیگر در کلاس و یا خوابگاه به صورت ۲ نفری و یا ۳ نفری یک واحد آپارتمان در نزدیکی دانشگاه اجاره میکنند.

در صورت تمایل به اجاره اتاق، بعد از ورد به مالزی مشاورین ما شما را به نزدیکترین آپارتمانهای اطراف دانشگاه همراهی میکنند و در این مورد به شما کمک میکنند.

اتاقهای موجود در اپارتمانهای مالزی معمولا ۳ دسته هستند :
اتاق کوچک ( Small Room ) : به صورت مبله، بسته به امکانات و محل آپارتمان تقریبا ماهی ۵۰۰ الی ۷۰۰ رینگیت میباشد.
اتاق متوسط ( Middle Room ) : به صورت مبله، بسته به امکانات و محل آپارتمان تقریبا ماهی ۷۰۰ الی ۱۱۰۰ رینگیت میباشد.
اتاق بزرگ ( Master Room) : به صورت مبله، بسته به امکانات و محل آپارتمان تقریبا ماهی ۱۲۰۰ الی ۱۵۰۰ رینگیت میباشد.

هر اپارتمان تقریبا دارای ۲ حمام و دستشویی میباشد که یکی از آنها مختص اتاق بزرگ میباشد و دیگری بصورت مشترک بین اتاق کوچک و متوسط استفاده میشود.پذیرایی و آشپزخانه به صورت مشترک برای ۳ اتاق در نظر گرفته میشود.

اتباع خارجی از لحاظ قانونی مجاز به خرید ملک در مالزی هستند هرچند محدودیتهایی وجود دارد که باید بخاطر داشته باشید. اتباع خارجی مجاز به خرید خانه و مجاز به استفاده از وام به اندازه ۶۰% ارزش منزل می باشند.

البته جزئییات این قوانین تابع شرایط زمانی متغیر است

در بعضی از ایالات در حال حاضر محدودیت مقادیر بالاتر وام و نرخ های وام (LTV ) را برداشته اند. برای اطمینان بیشتر قبل از تقاضا برای وام برای خرید ملک از یک کارشناس مشاوره بگیرید.

همچنین اخیراً با برنامه که توسط دولت مالزی به منظور تشویق بازنشستگان خارجی برای خرید ملک اعلام شده است. برنامه مالزی خانه دوم من (MM2H) بعضی از موانعی که خارجی ها برای خرید خانه با آن مواجه می شوند را برداشته و راه را هموار نموده است.

محدودیت بزرگ دیگری که باید به آن توجه کرد این است که در بعضی از مناطق کشور امکان خریدو فروش ملک فقط برای مردم بومی منطقه و گروه های بومی دیگر وجود دارد.

اگر شما تمایل به خرید زمین برای ساختن دارید این امر بسیار ضروری است که قبل از امضا قرارداد این موضوع را بررسی کنید.

این پیشنهاد بعد از مطرح شدن بلافاصله مورد قبول واقع شد. شرایط پیشنهاد در یک نامه رسمی امضاء شده تنظیم می شود. در چنین زمانی خریداران سه درصد از قیمت خرید را به صورت سپردن وثیقه ملک می پردازند. این کار بعد از امضاء یک قرارداد خرید و فروش بعد از ۱۴ روز صورت می گیرد و در آن لحظه ۷ درصد قیمت خرید پرداخت می شود. باقیمانده پول باید واگذار شود و کار دفتری لازم در ظرف ۳ ماه از شروع قرارداد تکمیل می شود.

در همین مرحله تمام هزینه ها و مالیات ها باید به روز پرداخت شود. هزینه تمبر در روی اسناد انتقالی ملک در مالزی پیوست می شود و در یک مقیاس متغییر براساس ارزش ملک صورت می گیرد. این مقیاس خریدار را مجاب به پرداخت ۱ تا ۳ درصد قیمت خرید برای هزینه تمبر می کند.

هزینه ها و مالیات ها:

هزینه های قانونی شما برای خرید یک ملک در مالزی باید محاسبه شود و این مبلغ نباید بیش از چهار درصد هزینه های خرید باشد.

در پایان زمانیکه شما خانه دار شده اید ، می بایست مالیات پرداخت کنید و مقدار مالیات با توجه به طول مدتی است که شما خانه دار شده اید متفاوت می باشد. این مقیاس بندی از ۳۰% برای افرادی که حداقل ۲ سال است خانه دار شده اند شروع شده و به ۵ درصد برای آنانکه ۵ سال و بیشتر از آن صاحب ملک می باشند می رسد.

این ابتکار عمل دیگری از طرح (مالزی خانه دوم من) برای سرمایه گذاری است.

مالیات هایی وجود دارند که بر درآمد حاصل از اجاره ملک در مالزی وضع می شوند اما همچنین جریمه معافیت و پس انداز نیز وجود دارد یعنی شما می توانید مالیات تحمیل شده بر درآمدتان را کم کنید.

امور رانندگی و خودرو

داشتن گواهینامه رانندگی در مالزی برای دارندگان ماشین در مالزی و در هر کشور دیگری الزامی میباشد . چنانچه قصد خرید ماشین در مالزی را دارید ، در اولین مرحله برای گرفتن گواهینامه رانندگی در مالزی اقدام کنید .

فقط با دو نوع گواهینامه رانندگی در مالزی میتوانید رانندگی کنید :

گواهینامه اینترنشنال ( International Driving License )

گواهینامه مالایی ( Malaysian Driving License )

مرحله اول : قبل از سفر به مالزی ، ابتدا گواهینامه رانندگی در ایران را ترجمه کنید و در وزارت امور خارجه هم نسخه ترجمه شده را تائید کنید که البته این کار را همان دارالترجمه ای که گواهینامه را ترجمه میکند برای شما انجام میدهند.

مرحله دوم : زمان سفر به مالزی فراموش نشود اصل گواهینامه فارسی و نسخه ترجمه شده آن را همراه داشته باشید و بعد از ورود به مالزی به سفارت ایران در مالزی مراجعه کنید و نسخه ترجمه شده را در سفارت نیز تائید کنید .

مرحله سوم : با در دست داشتن مدارک زیر به اداره جی پی جی ( JPJ ) واقع در شهر شاه عالم مراجعه کنید و درخواست دریافت گواهینامه رانندگی مالزی را بدهید.

۱- اصل و کپی صفحه اول پاسپورت

۲- کپی صفحه ویزا ( دقت کنید بدون داشتن ویزای دانشجویی و یا ویزای کار نمیتوانید به اداره JPJ مراجعه کنید برای گواهینامه )

۳- دو قطعه عکس رنگی با زمینه آبی

۴- ترجمه گواهینامه ایران که به تائید وزارت امور خارجه و سفارت ایران در مالزی رسیده باشد

۵- اصل گواهینامه رانندگی ایران

۶- مبلغ ۳۰ رینگیت پول نقد

بعد از تحویل این مدارک پرونده شما بررسی و بعد از مدتی گواهینامه رانندگی شما در مالزی صادر خواهد شد و به شما اطلاع میدهند که برای تحویل آن به اداره جی پی جی مراجعه کنید.

آدرس اداره جی پی جی در وانگسا ماجو یا منطقه شهر شاه عالم به صورت زیر میباشد :

Jalan Padang Jawa (Seksyen 16), 40620 Shah Alam, Selangor, Malaysia

ساعات کاری اداره JPJ : دوشنبه الی جمعه ۸ صبح الی ۵ بعد از ظهر

نکته مهم : کسانی که برای اولین بار میخواهند گواهینامه ایرانی را به مالایی تبدیل کنند فقط در شعبه JPJ در شهر شاه عالم میتوانند این کار را کنند ، در شعبه های دیگر نمیتوانید این کار را انجام دهید.

معمولا اولین گواهینامه رانندگی در مالزی که به شما داده میشود ۱ سال اعتبار دارد که فقط در شعبه JPJ در شهر شاه عالم داده میشود . ولی برای تمدید این گواهینامه میتوانید به کلیه شعب اداره JPJ در مالزی مراجعه کنید .

۱۰ روز قبل از پایان اعتبار گواهینامه رانندگی در مالزی، به نزدیکترین اداره JPJ به محل زندگیتان مراجعه کنید و مدارک زیر را تحویل بدهید ، همان روز گواهینامه شما را تمدید میکنند و به شما تحویل میدهند :

۱- اصل پاسپورت

۲- یک قطعه عکس رنگی با زمینه آبی

۳- اصل گواهینامه مالایی

۴- مبلغ ۳۰ رینگیت پول نقد

نکته : هزینه گواهینامه رانندگی در مالزی برای هر سال ۳۰ رینگیت میباشد . برای اولین بار گواهینامه را معمولا یکساله میدهند ولی برای تمدید ان شما میتوانید تا ۵ سال هم درخواست تمدید بدهید و برای هر سال تمدید مبلغ ۳۰ رینگیت پرداخت کنید. برای مثال اگر درخواست بدهید گواهینامه شما برای ۳ سال تمدید شود میبایست مبلغ ۹۰ رینگیت پرداخت نمائید.

در مالزی هم مثل ایران می توانید در آموزشگاه های رانندگی ثبت نام کرده و گواهینامه رانندگی مالزی دریافت کنید. اینجا نیز شما باید در کلاس های تئوری (کلاس ها معمولا به زبان ملایی است ) و سپس درآزمون کتبی (انگلیسی) شرکت کنید. آموزش عملی شامل رانندگی در شهرک و اخذ لایسنس L و رانندگی در شهر است. پس از گذراندن دوره های آموزشی و تایید در پیش آزمون می توانید در آزمون نهایی شرکت کنید.

هزینه اخذ گواهینامه از طریق شرکت در کلاس ها معمولا ۱۰۰۰ الی ۱۵۰۰ رینگیت میباشد و حداقل سن ۱۸ سال میباشد.

همان طور که در بالا توضیح داده شد ، یکی از مهمترین مدارکی که باید زمان درخواست گواهینامه ارائه بدهید ویزای دانشجویی میباشد، از آنجایی که بعد از ورود به مالزی و تا دریافت اصل این ویزا از اداره مهاجرت مالزی بین ۲ الی ۳ ماه زمان نیاز دارید ، اگر در اولین روزهای ورود به مالزی تمایل به خرید ماشین دارید ، میتوانید تا قبل از اماده شدن گواهینامه مالایی خود از گواهینامه بین المللی استفاده کنید .

پیشنهاد میشود گواهینامه بین المللی خود را قبل از ورود به مالزی در ایران تهیه کنید .

نکته و سوال خیلی مهم : بر اساس اطلاعات بالا ، شما میتوانید با داشتن گواهینامه رانندگی در مالزی و همچنین گواهینامه اینترنشنال در مالزی رانندگی کنید ، شاید برای شما سوال باشد وقتی امکان رانندگی در مالزی با گواهینامه اینترنشنال وجود دارد چه دلیلی دارد که به دنبال اخذ گواهینامه رانندگی مالزی ( گواهینامه مالایی باشیم ؟

جواب : با هر دو گواهینامه میتوانید در مالزی رانندگی کنید ولی متاسفانه در صورت تصادف فقط در صورتی میتوانید خسارات وارده را از شرکت بیمه دریافت کنید که گواهینامه مالایی داشته باشید . معمولا شرکتهای بیمه به رانندگانی که گواهینامه بین المللی دارند هیچ هزینه ای پرداخت نمیکنند.

برای اجاره ماشین در مالزی به دو صورت زیر میتوانید اقدام کنید:
اجاره ماشین با راننده در مالزی

اجاره ماشین بدون راننده در مالزی

شرایط اجاره ماشین با راننده در مالزی: برای اجاره ماشین با راننده در مالزی همانند همه کشورهای دنیا شما میتوانید یک ماشین اجاره کنید به صورت روزانه از صبح تا عصر و راننده هم همراه شما باشد . این روش اجاره ماشین در مالزی همان طور که گفته شد در همه کشورهای دنیا هم رایج میباشد. اگر تعداد نفرات حداکثر ۴ نفر میباشند ، شما میتوانید با یکی از راننده تاکسی های مالزی صحبت کنید و صبح تا عصر در اختیار شما باشند و به مکانهایی که میخواهید در مالزی بروید همراه شما باشند .

چنانچه تعداد نفرات شما بیشتر از ۴ نفر میباشد میتوانید ماشین بزرگتر اجاره کنید . شرکتهای اجاره ماشین در مالزی معمولا ماشینهایی به نام ون ۷ نفره و یا ۱۱ نفره هم دارند . که شما میتوانید در اینترنت سرچ کنید و شرکتهای اجاره ماشین در مالزی را پیدا کنید و درخواست اجاره ون ۷ نفره و یا ۱۱ نفره کنید .

هزینه اجاره ماشین با راننده در مالزی به صورت زیر میباشد :

هزینه اجاره ماشین با راننده ( ماشین کوچک شبیه به تاکسی ۴ نفره ) :هر روز بین ۱۵۰ الی۳۰۰ رینگیت

هزینه اجاره ماشین با راننده ( ماشین متوسط یا همان ون ۷ نفره ) :‌هر روز بین ۳۰۰ الی ۴۵۰ رینگیت

هزینه اجاره ماشین با راننده ( ماشین بزرگ یا همان ون ۱۱ نفره ) :‌هر روز بین ۴۰۰ الی ۵۵۰ رینگیت

هزینه های اعلام شده در بالا تقریبی هستند و ممکن است بسته به مسافت و مکانهایی که شما میخواهید در طول روز بروید بیشتر و یا کمتر باشد ولی این قیمتهایی که در این صفحه اعلام کردیم هزینه های معمول برای اجاره ماشین با راننده در مالزی میباشد .

نکته : پیشنهاد میشود اگر تازه وارد مالزی شده اید و به قوانین و مقررات رانندگی در مالزی آشنایی ندارید ، ماشین با راننده در مالزی اجاره کنید و خودتان را درگیر دردسرهای اجاره ماشین بدون راننده که در ادامه توضیح میدهیم نکنید و از سفرتان و وقتتان لذت ببرید .

شرایط اجاره ماشین با راننده در مالزی: اجاره ماشین بدون راننده هم در مالزی همانند بعضی از کشورهای دنیا رایج میباشد . به این صورت که شما یک ماشین بسته به تعداد نفرات از یکی از شرکتهای اجاره ماشین در مالزی اجاره میکنید و خودتان راننده ماشین خواهید بود در این روش هزینه بنزین مصرفی بر عهده شخصی میباشد که ماشین را اجاره کرده است . یعنی اگر ماشین بدون راننده در مالزی اجاره کنید ، هزینه بنزین را باید خودتان پرداخت کنید.

اجاره ماشین بدون راننده به چه کسانی پیشنهاد میشود ؟ این روش به کسانی پیشنهاد میشود که مدتی در مالزی زندگی کرده اند و در مالزی قبلا رانندگی کرده اند و با قوانین راهنمایی و رانندگر در مالزی آشنایی کامل دارند .

برای مثال یک دانشجو ۴ سال در مالزی تحصیل کرده است و در طول دوره تحصیل ماشین شخصی داشته است و بعد از ۴ سال میخواهد سفری گردشی و توریستی به مالزی داشته باشد که برای سفر چند روزه اش یک ماشین بدون راننده اجاره میکند . اگر برای اولین بار در مالزی میخواهید رانندگی کنید و فقط برای یک سفر چند روزه به مالزی می آیید برای اولین بار ، این روش پیشنهاد نمیشود .

هزینه اجاره ماشین بدون راننده در مالزی به صورت زیر میباشد :

هزینه اجاره ماشین بدون راننده ( ماشین کوچک شبیه به تاکسی ۴ نفره ) :هر روز بین ۷۰ الی ۳۰۰ رینگیت

هزینه اجاره ماشین بدون راننده ( ماشین متوسط یا همان ون ۷ نفره ) :‌هر روز بین ۴۰۰ الی ۶۰۰ رینگیت

هزینه اجاره ماشین بدون راننده ( ماشین بزرگ یا همان ون ۱۱ نفره ) :‌هر روز بین ۴۸۰ الی ۶۸۰ رینگیت

نکته : ماشین را شما میتوانید به صورت هفتگی و یا ماهیانه هم اجاره کنید . برای مثال اگر اجاره روزانه یک ماشین ۱۰۰ رینگیت برای هر روز باشد و بخواهید به صورت ماهیانه ماشین را اجاره کنید هزینه اجاره یک ماه برای یک ماشینی که روزانه ۱۰۰ رینگیت اجاره آن هست برای یک ماه تقریبا ۱۴۰۰ الی ۱۷۰۰ رینگیت میباشد.

شرایط اجاره ماشین بدون راننده در مالزی : از اصلی شرایط اجاره ماشین بدون راننده در مالزی داشتن گواهی نامه بین المللی و یا گواهینامه مالزیایی میباشد. اگر یکی از این دو نوع گواهینامه را نداشته باشید ، شرکتهای اجاره ماشین در مالزی به شما ماشین اجاره نمیدهند .

مدارک مورد نیاز برای اجاره ماشین بدون راننده در مالزی :

۱-کپی صفحه اول پاسپورت

۲-کپی صفحه ویزای مالزی

۳-کپی گواهینامه بین المللی رانندگی و یا گواهینامه مالزیایی

۴-هزینه اجاره ماشین به تعداد روزهایی که میخواهید ماشین را اجاره کنید : برای مثال یک ماشین اجاره میکنید برای ۴ روز و قیمت اجاره ماشین برای اون مدل ماشین هر روز ۱۰۰ رینگیت میباشد . در نتیجه شما باید مبلغ ۴۰۰ رینگیت نقد پرداخت کنید

۵-دیپوزیت و یا ودیعه : معمولا اکثر شرکتهای اجاره ماشین در مالزی علاوه بر هزینه اجاره ماشین مبلغی را هم به عنوان دیپوزیت و یا ودیعه از شما میگیرند و اگر روز تحویل ماشین خسارتی به ماشین وارد شده باشد از این مبلغ کسر میکنند . دیپوزیت بسته به نوع ماشین بین ۵۰۰ الی ۳۰۰۰ رینگیت میباشد . اگر در روز تحویل ماشین شما تصادفی نکرده باشید و خسارتی به ماشین وارد نشده باشد این مبلغ را به شما برمیگردانند .

نکته در مورد بیمه ماشین بدون راننده : همه شرکتهای اجاره ماشین در مالزی ، ماشینهایی را که برای اجاره در نظر میگیرند را به صورتی بیمه میکنند که شامل همه راننده هایی باشد که از ماشین استفاده میکنند .

نکات خیلی مهم در مورد اجاره ماشین بدون راننده و یا با راننده در مالزی :

۱-حتی المکان ماشین بدون راننده را از شرکتی اجاره کنید که مجوز اجاره ماشین داشته باشد . چون در مالزی افراد زیادی هستند که این کار را بدون مجوز انجام میدهند و اگر شما ماشین را از شرکتی اجاره کنید که مجوز اجاره ماشین ندارد ، در صورت بروز مشکل و یا تصادف مشکلات خیلی زیادی خواهید داشت .

۲-اگر برای اولین بار وارد مالزی شده اید به هیچ عنوان ماشین بدون راننده در مالزی اجاره نکنید و سفر خودتان را تلخ نکنید . درست است که اجاره ماشین با راننده هزینه بیشتری دارد ولی مشکلاتی که اجاره ماشین بدون راننده را دارد به هیچ عنوان ندارد

۳-اگر ماشینی در مالزی به نام خودتان اجاره میکنید به هیچ عنوان اجازه ندهید شخص دیگری به عنوان راننده ماشین را استفاده کند

۴-برای اجاره ماشین با راننده ابتدا از چند تاکسی و یا چند شرکت اجاره ماشین قیمتها را بپرسید و با دید باز ماشین اجاره کنید

۵-در اکثر نقاط داخلی کوالالامپور شما میتوانید به راحتی از مترو و وسایل نقلیه عمومی از قبیل اتوبوس در کوالالامپور استفاده کنید و نیازی به اجاره ماشین ندارید.

اجاره ماشین با راننده در مالزی با قیمت پایین :

در مالزی دو نوع شرکت اجاره ماشین وجود دارد که شما میتوانید اپلیکیشن این دو شرکت را در موبایل خود نصب کنید و به صورت انلاین ماشین مورد نظر خود را رزرو کنید . معمولا هزینه اجاره ماشین از این طریق بسیار ارزانتر از اجاره تاکسی از رانندگان در خیابان میباشد.

نام اپلیکیشن های محبوب اجاره ماشین در مالزی : Grab و UBER

بعد از نصب یکی از این اپلیکیشن ها میبایست با شماره موبایل مالزی ان را فعال کنید و مقصد و مبدا خود را انتخاب کنید سپس قیمت ان را ببینید و بعد از آن نام و شماره تماس نزدیکترین راننده و نوع ماشینی که دارند را اپلیکیشن نمایش میدهد . شما فقط باید روی نام یکی از راننده ها کلیک کنید و و بر روی دکمه BOOK بزنید ، در کمتر از ۵ دقیقه اون راننده ای که انتخاب کرده اید به محل شما می آید .

امور حقوقی و مالیاتی

 قوانین مالزی بر اساس سیستم «کامن لا» یا همان حقوق عرفی است که  بر سرزمین مالایا یا ملایو، ساراواک، بورنئوی شمالی می باشد. قانون اساسی مالزی، قالب اصلی قوانین حاکم در این کشور را مشخص کرده است.

سیستم قضائی دوگانه در اصل ۱۲۱ قانون اساسی مالزی پیس بینی شده است. در ماده ۳ قانون اساسی نیز آمده است: قوانین اسلامی در ایالات این کشور بجز در مناطق فدرال قابل اجراست و اینکه منظور از قوانین اسلامی، قوانین شریعت است و دادگاه های شریعت در اتخاذ تصمیمات خود از قوانین مذکور بهره می گیرند. با نگاهی بر سیستم قانونگذاری در مالزی، می توان دریافت که قوانین شریعت اسلام، نقش اندکی در تعیین قوانین کشور داشته اند و فقط مربوط به مسلمانان است. دادگاه شریعت به امور مربوط به ازدواج، ارث و بحث ارتداد می پردازد. در برخی ایالات مالزی، قوانین جزای دینی نیز حاکم است که از جمله آنها قانون شریعت یا جزای اسلامی در ایالت کلانتان (تحت حاکمیت حزب اسلامی مالزی) مصوب سال ۱۹۹۳ است. صلاحیت دادگاه های شریعت در مالزی به جرائم پائین تر از سه هزار رینگیت و حکم زندانی حداکثر شش سال است. در سال ۲۰۰۷، قاضی القضات مالزی پیشنهاد داده بود که قانون شریعت جایگزین قوانین عرفی در کشور گردد.

دوگانگی قوانین در مالزی (قوانین مدنی و قوانین شریعت) تا اندازه ای منجر به مشکلاتی در تعیین و تشخیص مصادیق تخلفات و جرائم در مالزی شده است. بعنوان مثال در اصل یازده قانون اساسی مالزی آمده است: هر فردی حق دارد از دین خود پیروی و بر اساس آن عمل نماید. با این وصف، در ارتباط با یک پرونده در این کشور، دادگاه فدرال مالزی با تغییر دین و ثبت آن در کارت شناسایی فرد مربوطه موافقت ننموده است و اظهار داشته که صلاحیت تصمیم گیری در اینخصوص را ندارد و دادگاه شریعت (طبق ماده ۱۲۱ قانون اساسی) باید در اینخصوص نظر بدهد.

قوانین فدرال و ایالتی:

قوانین فدرال توسط مجالس نمایندگان و سنا تصویب می گردند و تمام کشور را شامل می شود، در حالیکه قوانین ایالتی توسط نمایندگان مجالس مربوط به ایالات به تصویب می رسند و دایره نفوذ آن به ایالت مربوطه برمی گردد. ماده ۷۵ قانون اساسی مالزی، مقرر نموده است: «در صورت وجود تعارض در قوانین ایالات منجمله قوانین شریعت، قوانین فدرال، اولی خواهد بود».

مالزی شرقی (ایالات صباح و ساراواک):

ایالتهای صباح و ساراواک واقع در منطقه شرقی مالزی، در سال ۱۹۶۳ به شبه جزیره مالزی پیوستند و قوانینی وجود دارند که مختص این دو ایالت می باشند. از جمله این قوانین مربوط به قانون مهاجرت و قانون اراضی است. بطور کلی، موضوعات مربوط به اراضی و مدیریت منابع طبیعی به قانون فدرال برمی گردد لیکن دو ایالت مذکور بر اساس قانون اساسی می توانند در این زمینه ها به تدوین قوانین خاص خود بپردازند. بعنوان مثال ایالتهای مالزی غربی، مشمول قانون اراضی مالزی هستند اما قانون مذکور در ایالت صباح به نام فرمان اراضی صباح و در ساراواک به قانون ارضی ساراواک مشهور است.

کامن لا (Common Law):

همانند بسیاری از کشورها، قوانین مالزی به دو بخش «قوانین نوشته شده» و «قوانین عرفی» تقسیم می شوند. قوانین نوشته شده قوانینی هستند که در قانون اساسی و دیگر قوانین مصوب، آمده است اما قوانین عرفی یا رویه، قوانینی هستند که بر اساس رویه محاکم در ارتباط با پرونده ها ایجاد می شوند که به «کامن لا» مشهورند. بعبارتی، در مواقعی که قانون نوشته شده برای تصمیم گیری در خصوص یک موضوع یافت نشود، کامن لای مالزی می تواند استفاده شود. در صورت فقدان قوانین مذکور، قوانین عرفی انگلیس و حتی رویه پرونده محاکم استرالیا، هند و سنگاپور نیز قابل استناد می باشد. ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری مالزی اذعان می دارد که قوانین انگلیس یا کامن لا می تواند در پرونده هایی که قوانینی برای آنها وجود ندارد، استفاده شود. همچنین در قانون مدنی نیز، بخش های سوم و پنجم این قانون، استفاده از کامن لای انگلیس و اصل انصاف را در صورت ساکت بودن قوانین داخلی، مجاز دانسته است. در سال ۲۰۰۷، قاضی القضات مالزی با توجه به نیم قرن استقلال این کشور از استعمار انگلیس، بکارگیری کامن لای انگلیس در مالزی را زیر سؤال برد و پیشنهاد نمود که بجای آن از قوانین اسلام یا شریعت استفاده شود. در نهایت، شورای وکلای مالزی موضوع را مورد بحث و بررسی قرار داد و اظهار داشته است که کامن لا بخشی از ساختار قانون در مالزی است و هیچ مبنایی برای تغییر آن وجود ندارد.

لازم به ذکر است که اصل سنت قضائی (stare desisis) نیز در قوانین مالزی بکار گرفته می شود بطوریکه تصمیمات و آراء محاکم بالاتر می تواند به لحاظ سلسله مراتبی توسط محاکم پائین تر الزام آور باشد.

قوانین عرفی یا عادات:

یکی از منابع قانون در مالزی، قانون عرف یا عادت است. اکثر اقوام و قبایل مالزی دارای قوانین عرفی و عادات مختص خود هستند که برخی از آنها کماکان قابل اجراست و برخی از آنها نیز پس از تصویب قوانین مربوطه در پارلمان، منسوخ شده و قابل اجرا نیست. در مالزی شرقی، قوانینی عرفی وجود دارند که کماکان قابل اجراست که عموماً در خارج از شهرها و توسط دادگاه بدوی به اجرا در می آید. در ایالت صباح مالزی قوانین عرفی خاصی به نام سوگیت حاکم است که در دادگاه بدوی یا اصلی (Mahkamah Asli) استفاده می شود به این معنا که فرد خاطی برای جبران خسارت، اقدام به پرداخت غرامت از طریق اعطای احشام و یا باغ می نماید. احکام صادره از سوی این دادگاه می تواند برای تجدید نظر به دادگاههای اصلی مالزی ارجاع گردد. دادگاه مشابه دادگاه بدوی در ایالت صباح، در منطقه مالزی غربی (شبه جزیره) نیز وجود دارد که به دادگاه قبیله (MahkamahPenghulu) معروف است. علاوه بر این، قوانین عرفی چینی و هندو نیز در ارتباط با احوال شخصیه در مالزی حاکم بود که با تصویب قانون در سال ۱۹۷۶، صلاحیت اجرایی خود را از دست داده است.

بخش امور حقوقی دفتر نخست وزیر:

یکی از بخشهای زیر نظر نخست وزیری مالزی، بخش امور حقوقی (Legal Affairs Division) می باشد که زیر نظر یکی از وزرای دفتر نخست وزیر (همسطح وزیر) اداره می شود. وظایف اصلی این بخش که همانند یک وزارتخانه عمل می کند، عبارتند از:

– تنظیم سیاستها و تدوین قوانینی که به این بخش سپرده می شود؛

– تلاش برای بهبود سیستم مدیریت و توسعه عدالت در کشور از طریق طرح ریزی و اجرای پروژه های توسعه فیزیکی وIT در دادگاهها؛

– مدیریت قانون امانت مصوب ۱۹۵۲ منجمله ثبت و نظارت بر شرکتهای متولی؛

– نقش آفرینی بعنوان دبیرخانه کمیسیون عفو توسط پادشاه در ارتباط با پرونده های امنیتی و پرونده های تجدید نظر در مناطق فدرال؛

– نظارت بر جلسات کمیسیون عفو در ایالتها؛

– نقش آفرینی بعنوان دبیرخانه انتصاب اعضای کمیسیون حقوق بشر، نظارت بر گزارش سالانه این کمیسیون و تهیه و تنظیم پاسخ ها؛

– نظارت بر مدیریت دو سازمان معاضدت حقوقی و ورشکستگی مالزی و تمامی شعبات آن در سراسر کشور از جنبه مدیریت مالی و منابع انسانی.

بخش عمده در آمد دولت مالزی از طریق اخذ مالیات و سایر عوارض بدست می آید. در مالزی دو نوع مالیات مستقیم و غیر‌مستقیم وجود دارد. اصولا هر نوع فعالیتی که منجر به کسب درآمد می شود، مشمول مالیات است.

میزان مالیات در سال ۲۰۰۹ برای شرکت ها ۲۵ درصد از سود ( یعنی فروش منهای هزینه‌ها) تعیین گردید. مالیات شرکتها در سال ۲۰۰۸ یک درصد بیشتر از سال ۲۰۰۹ بود.

برخی از شرکتها که مستقیما کالا یا خدمات خود را به مصرف‌کننده عرضه می کنند مانند هتلها، سوپرمارکتها، اغذیه فروشها و فروشندگان انواع کالاها علاوه بر پرداخت مالیات بابت سود حاصله، باید مالیات مستقیم فروش یعنی sales tax نیز از مشتری دریافت نموده و به دولت پرداخت نمایند. نرخ مالیات فروش بطور کلی ده درصد است، اما استثناهایی نیز وجود دارد مثلا برای مواد غذایی غیر اساسی ۵ درصد و برای الکل و سیگار ۲۰ درصد مالیات باید پرداخت شود. این رقم باید در هر فاکتور یا رسید صادر شده توسط واحد صنفی به صورتحساب اضافه شده باشد و به صورت منظم به دولت پرداخت شود. در برخی موارد، این مالیات در قیمت پایه اجناس لحاظ شده است، بنابراین مشتری هنگام خرید متوجه پرداخت مالیات مستقیم نمی شود. برای شرکت‌های خدماتی، مانند مشاوران املاک، آرایشگر‌ها، مالیات مستقیم خدمات ۵ درصد است که باید به هزینه خدمات در فاکتور افزوده شود.

اصولا شرکت های تازه تاسیس حداکثر بعد از ۱۸ ماه از روز ثبت شرکت، باید اولین اظهارنامه مالیاتی خود را تحویل اداره مالیات بدهند. با وجود آنکه شرکت‌ها در سال‌های اول و دوم ممکن است سودده نباشند، اما بهتر است مالیات هر چند اندکی را اظهار نموده و پرداخت نمایند. توجه کنید که نحوه تنظیم نخستین اظهار‌نامه از اهمیت بالایی برخوردار است چون نخستین اظهارنامه ملاک عملیات مالیاتی در سال‌های آتی می‌باشد. افرادی که با استفاده از ثبت شرکت در مالزی ویزای کار گرفته‌اند نیز باید مالیات شخصی پرداخت کنند.

اگر ثبت شرکت بدرستی انجام نشود، در هنگام پرداخت مالیات اول یا دوم با مشکل مواجه می‌شود. یکی از روشهای نادرست ثبت شرکت عدم واریز حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت هاست که برای اکثر فعالیت‌های تجاری حداقل سرمایه معادل یک میلیون رینگیت است که در صحیح‌ترین حالت باید به صورت نقدی وارد حساب بانکی شرکت شود تا اثبات وجود سرمایه باشد. اما برخی از کارپردازان در عمل سرمایه شرکت را به صورت مجازی به اثبات می‌رسانند به این صورت که به جای سرمایه واقعی که می‌بایست در حساب بانکی هر شرکت مشهود باشد با ساخت فاکتور یا قرارداد‌های پیمانکاری این موارد را به جای سرمایه به ثبت می‌رسانند. در هر صورت فاکتور خرید می‌بایست با موارد استهلاکات در اظهارنامه توجیه شود. قراردادهای پیمانکاری مشمول مالیات مستقیم و غیر مستقیم هستند. ناآگاهی صاحبان شرکت از وجود چنین فاکتورها و قراردادهایی در هنگام تنظیم اظهارنامه دردسر ساز است. حتی در صورت اطلاع صاحبان شرکت از وقایع پشت پرده، پرداخت مالیات قراردادها و توجیه استهلاک دارایی‌های شرکت اجتناب ‌ناپذیر است. سخت‌گیری‌های اداره مهاجرت برای عدم تمدید ویزای کار می‌تواند به صورت جدی از تمدید مجوزهای حرفه‌ای و ویزای کار صاحبان و کارکنان شرکت‌هایی که مشکل مالیاتی دارند، جلوگیری نماید.

بطور کلی همه شرکتها موظف به پرداخت مالیات هستند. اما در بعضی مناطق مانند لنکاوی عوارض گمرکی اجناس مختلف حتی الکل یا سیگار از معافیت‌هایی برخوردارند. این به معنای آن نیست که تاجران این کالاها نیز از مالیات معافند. یا در برخی مناطق مانند بندر کلانگ تنها اگر شرکتی فعالیت تولیدی داشته باشد و ۸۰ درصد از کل تولیدات خود را صادر نماید از مالیات معاف می‌شود، ولی این به معنای آن نیست که بازرگانی بین‌المللی یا رستوران و سوپر مارکت هم در این مناطق به طور کلی از مالیات معاف با‌شند. در بعضی موارد ممکن است شرکت‌هایی که روی مواردی خاص از فناوری نظیر آی‌تی و بیوتکنولوژی فعالیت می‌کنند تسهیلات یا معافیت‌هایی داشته باشند ولی این هم دلیل نمی‌شود هر شرکتی که با این عناوین به ثبت رسیده از مالیات معاف شود، بلکه معافیت‌ها تنها به پروژه‌های خاص که از سوی دولت تشویق می‌شوند، تعلق می‌گیرد.

این نوع مالیات در خصوص افراد حقیقی دارندگان ویزای کار می باشد. دارندگان ویزای کار مالزی از حیث نوع کار و درآمد به دو دسته تقسیم می‌شوند.

الف : دسته اول افرادی از قبیل مستخدمین و کارگرهای جزء هستند که با قراردادهای تامین نیروی انسانی به صورت گروهی وارد مالزی می‌شوند. این دسته از کارگران چون از دستمزدهای پایین برخوردارند مشمول مالیات نیستند یا اگر مالیاتی متوجه فعالیت آن‌ها باشد هماهنگی و پرداخت آن بر عهده شرکت‌های نیروی انسانی است.

ب : اما دسته دوم ویزای (DP10) می باشد که متعلق به افرادی است که با ثبت شرکت در این کشور، ویزای کار گرفته‌اند یا به عنوان کارشناس و نیروی متخصص در استخدام شرکتی هستند. این دسته مطابق با اطلاعات موجود می‌بایست مالیات حاصل از درآمد خود در مالزی را پرداخت نمایند. توجه کنید اگر فردی با ثبت شرکت در مالزی ویزا گرفته باشد باید دو نوع مالیات پرداخت کند؛ مالیات اول که مالیات شرکت است و در صورتی که شرکت سود ده باشد مشمول مالیات می‌شود که شرح آن در ابتدا آمد. اما دارنده ویزای کار نیز می‌بایست بر اساس اظهار حداقل حقوق ماهانه پنج هزار رینگیت مالیات شخصی خود را پرداخت کند. نمی‌شود ویزای کار داشت و حقوق نگرفت، لذا حتی در صورتی که مالیات شامل حال شرکتی نشود، مدیر عامل، اعضای هیات مدیره و کارمندان اگر از ویزای کار استفاده می‌کنند، باید مالیات بپردازند.

میزان مالیات برای خارجی‌های دارنده ویزای کار تا بیست و هشت درصد حقوق است. اما درصد مالیات برای دارنده ویزای کار در شرایط مختلف متفاوت است. اگر دارنده ویزا در سال، بیش از ۱۸۲ روز یا حدود شش ماه به صورت مستمر در مالزی باشد به عنوان نیروی کار مقیم به حساب می‌آید و در عمل مالیاتش حدود ۱۲ درصد از حقوق است. تا زمانی که فرد مقیم محسوب نشود یعنی مدت اقامت مستمرش در مالزی پس از اخذ ویزای کار همواره کمتر از شش ماه باشد، مبلغ مالیات پرداختی معمولا ۲۳ درصد از حقوق است.

خاطر نشان می گردد که عدم پرداخت مالیات علاوه بر اینکه نام فرد را در لیست سیاه محدودیت‌های مالی و بانکی وارد می‌کند، تمدید ویزا را نیز مشکل می‌کند. برخی از شرکت های خارجی اقدام به خرید سهمیه روادید شرکتهای دیگر را می کنند. مثلا شرکتی با توجه به فعالیت‌های خود می‌تواند برای ۱۰ نفر روادید کار بگیرد، اما چون نیازی به این تعداد نیروی خارجی ندارد، تعدادی از سهمیه های خود را بفروش می رساند. اما از آنجائیکه روادید باید مبنای صحیح قانونی داشته باشد و مسوولیت‌های حقوقی ویزا به صورت مستقیم متوجه دارنده آن است. در مورد این سهمیه‌های فروشی چون در بعضی موارد حتی شرکتی که بابت آن ویزا صادر می‌شود نیز از موضوع اطلاع ندارد، دارنده ویزا حتی اگر بخواهد هم نمی‌تواند، پرونده مالیاتی تشکیل دهد. چون تشکیل پرونده مالیاتی کارکنان نیازمند مکاتبه و همکاری شرکتی است که فرد را در استخدام دارد.

در حالت دیگر، برخی از نمایندگان شرکت‌های خارجی هستند روادید کار خود را با مجوزی که برای تاسیس دفتر نمایندگی یا دفتر منطقه‌ای اخذ کرده‌اند، دریافت کرده اند. اینگونه شرکت‌های خارجی و دفاتر نمایندگی آنها چون در مالزی مستقیما درگیر فعالیت‌های درآمد‌زا نیستند، از مالیات معاف هستند، اما نمایندگان این شرکت‌ها که دارای ویزای کار هستند به صورت طبیعی درست مثل سایر دارندگان ویزای کار باید مالیات شخصی پرداخت کنند.

اگر دارنده ویزای دانشجویی مطابق اجازه قانونی مبنی بر اشتغال پاره وقت در مشاغل مجاز تا ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار باشد چون به طور معمول درآمدی بیش از ماهی ۲ هزار رینگیت ندارند، معاف از مالیات هستند. در صورت کسب درآمد بیش از این مبلغ می‌بایست با یک حسابدار برای انجام ترتیبات قانونی مشورت کنند.

خارجیانی که ویزای خانه دوم (MM2H) مالزی را دارند از بابت درآمدهای خود خارج از مالزی معاف از مالیات هستند. با توجه به آزادی کامل این افراد در ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب و کار در مالزی این افراد باز نیازی به پرداخت مالیات شخصی ندارند، چون حتی با وجود ثبت شرکت و درگیری در فعالیت‌های تجاری نیازی به اظهار حقوق برای خود ندارند. لذا مالیاتی نیز پرداخت نمی‌کنند. بدیهی است که شرکت‌های این افراد که در مالزی ثبت شده‌اند مانند سایر شرکت‌ها ( به عنوان شخص حقوقی ) در صورت سود ده بودن می‌بایست مالیات پرداخت کنند، اما عواید شخصی این افراد با مشورت یک حسابدار خبره می‌تواند از مالیات معاف باشد.

دارندگان ویزای وابسته (dependant pass)، از میان همه دارندگان این نوع ویزا تنها همسران دارندگان ویزای کار به صورت قانونی مجازند ضمن هماهنگی با اداره مهاجرت در شرکت‌های متعلق به همسران‌شان یا هر شرکت دیگری مشغول به کار شوند. این افراد نیز با توجه به میزان حقوق دریافتی می‌بایست مالیات پرداخت کنند. شرایط مالیات این افراد تا حد زیادی مشابه دارندگان ویزای کار است.

مالیات ارزش افزوده پیچیدگی‌های زیادی دارد که در این مقاله نمی گنجد. در مالزی مالیات ارزش افزوده بر املاک از سال ۲۰۰۷ لغو شده است، یعنی اگر شخصی ملک بخرد و پس از مدتی گران‌تر بفروشد سود حاصله از فروش آن ملک از پرداخت مالیات معاف است.

معافیت ها یا بازپرداخت بخشی از مالیات از سوی دولت به مالیات دهنده امتیازاتی است که دولت به منظور جهت‌دهی به توسعه انسانی و افزایش کیفیت زندگی در اختیار مالیات‌ دهندگان قرار می‌دهد.

برخی از معافیت های مالیاتی به این شرح می باشند :

هزینه های مربوط به بیمه عمر: مبلغ پرداختی برای بیمه عمر می‌تواند بخشی از مالیات فرد را کاهش          دهد.
هزینه های مربوط به کالاهای فرهنگی و کتاب: هزینه‌ای که بابت خرید کتاب پرداخت می‌شود تا سالی          ۱۰۰۰  رینگیت از مالیات کسر می شود.
هزینه های مربوط به رایانه: با خرید رایانه تا سالی ۵ هزار رینگیت، عینا از مالیات کسر می‌شود.
هزینه‌های درمانی: بابت هزینه‌های درمانی در صورت اثبات تا حدی از مالیات کسر می‌شود.
هزینه های مربوط به بیمه درمانی: بخشی از مبالغ پرداختی برای بیمه‌های درمانی نیز قابلیت کسر شدن از مالیات را دارند.

هزینه های مربوط به زکات: مسلمانانی که زکات اموال خود را به مراجع مورد تائید دولت مالزی پرداخت کنند، می توانند کل مبلغ زکات را از مالیات کسر ‌کنند.

هزینه‌های درمانی پدر و مادر: اگر والدین فرد مالیات‌دهنده بیمار شوند و هزینه‌های درمانی آنها از سوی فرزندی که مالیات پرداخت می کند، پرداخت می شود، فرزند می‌توانند بابت این هزینه‌ها از بخشی از مالیات خود بخشوده شود.

هزینه‌های تحصیلی: برخی هزینه‌های آموزشی حتی هزینه شرکت در سمینار‌های آموزشی قابل کسر از مالیات هستند. همچنین شهریه دوره‌های تحصیلات تکمیلی از مالیات قابل کسر هستند.

پرداخت مالیات جدای از منافع عمومی، اجتماعی و اخلاقی برای شرکت‌ها بجز کمک موثر به تمدید مجوزها و ویزاهای کار، مهم‌ترین حسن پرداخت مالیات به موقع و خوش حسابی ایجاد فرصت برای دریافت وام‌های تجاری است. بطور معمول شرکتی که دو تا سه سال سود ده باشد و مالیات نیز به موقع پرداخت کرده باشد می‌تواند از بانک‌ها تسهیلات مختلفی برای توسعه کسب و کار، انجام پروژه‌های جدید، خرید امکانات مورد نیاز و حتی دریافت یوزانس (سایر اعتبارات بانکی) در معاملات بین‌المللی دریافت نماید.

برای اشخاص حقیقی نیز به همین صورت پرداخت مالیات تسهیلاتی نظیر وام و دریافت اعتبار بانکی به همراه خواهد داشت. افراد حقیقی این امکان را دارند که بلافاصله پس از دریافت ویزای کار داوطلبانه پرداخت مالیات را به صورت ماهانه انجام دهند. اغلب بانک‌ها ۳ ماه پرداخت مستمر مالیات را معیار قابل قبولی برای اراده تسهیلات می‌دانند. در پایان سال مالی فرد می‌تواند با مراجعه به اداره دارایی و ارائه اسناد و فاکتور‌های مربوط به بخشودگی‌ها درخواست بازپرداخت مبالغ قابل بخشایش به خود را نماید. به طور معمول اداره مالیات ۴۰ روز پس از تقدیم درخواست با صدور یک چک مبلغ بخشودگی را به مالیات دهنده مسترد می‌نماید.